Voleybolcularda farklı zemin üzerindeki dinamik denge antrenmanlarının propriosepsiyon üzerine etkisi
Voleybolcularda farkli zemi̇n üzeri̇ndeki̇ di̇nami̇k denge antrenmanlarinin propri̇osepsi̇yon üzeri̇ne etki̇si̇ / volleyball players in dynamic balance of different floor exercise on the effect of proprioceptive
  1. Tez No: 399008
  2. Yazar: BETÜL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET RANA VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Education and Training, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Farklı zemin üzerindeki denge çalışmalarının propriosepsiyon duyusu üzerine etkisinin araştırıldığı bu çalışmada, düzenli voleybol antrenmanı yapan 16-25 yaş arası 39 bayan voleybolcu, rastgele ikiye ayrılarak, 6 hafta boyunca haftada 3 gün denge egzersiz programına alındılar. Grupların, bu program öncesinde ve sonrasında taşınabilir bir platform (74) kullanılarak elde edilen dinamik denge verileri karşılaştırılmıştır. Grupların gerek başlangıç dinamik denge düzeyleri gerekse 6 haftalık denge antrenmanları sonrasında ulaşılan düzeyleri arasında istatistiksel olarak farklılık bulunmamıştır. Bu sonuçlar, rastgele belirlenen grupların benzer denge özellikleri ile antrenman dönemine başladıklarını ve her iki grubun dinamik denge özellikleri açısından benzer gelişme gösterdiklerini göstermektedir. Sonuç olarak, denge tahtası ve BOSU üzerinde yapılan denge egzersizleri proprioseptif duyunun değerlendirildiği dinamik denge üzerinde benzer iyileştirici etkilere sahiptir. Bundan sonraki çalışmalar için, sonuçların yorumlanmasında sadece voleybol antrenmanı yapan bir kontrol grubu ile testler sırasında EMG değerlendirmesinin kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study it was investigated the effect of proprioception on balance exercises on different floors. 39 women volleyball players, 16-25 years, were divided in two groups randomly and they attended the balance exercises program for 3 days a week during 6 weeks. The obtained dynamic equilibrium for two groups was compared by using portable platforms before and after the program. There were no statistical differences between groups on pre- and post-test. These results showed that groups that were formed randomly started their training program with having similar proprioceptive properties and they showed similar improvements through the program. As a result, the balance exercises on both BOSU and balance board provided similar improvements on proprioception. For next studies, adding a control group in which only attend volleyball training and using EMG evaluation during the testing are recommended for the interpretation of the results.