Translüsent zirkonya materyalinden hazırlanan restorasyonlar ile diş minesinin aşınma etkileşimlerinin profilometre ile incelenmesi
Evaluation of wear interaction of translucent zirconia restorations with tooth enamel using profilometer
- Tez No: 399010
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SONUGELEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmanın amacı, dental restorasyonlarda yaygın olarak kullanılmaya başlanan nano-floro-apatit ve cam seramiklerle şeffaf zirkonya materyalinin diş minesi tarafından aşındırılma ve diş minesini aşındırma özelliklerinin araştırılmasıdır. Bu in-vitro çdralışmada, insan diş minesinin feldpatik ve nano-floro-apatit cam seramikler ile şeffaf zirkonya materyallerini aşındırma ve bu materyaller karşısında kendisinin aşınma özelliği, tribolojik aşınma testi ile araştırılmış ve elde edilen bulgular profilometrik ve 3 boyutlu dijital fark yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Aynı zamanda, kontrol grubu olarak mine dokusunun karşıt mine tabakası üzerinde oluşturduğu aşındırma miktarları da aynı yöntemlerle saptanmıştır. Yapılan istatistiksel değerlendirmeye göre tribolojik aşınma verileri ile 3 boyutlu dijital fark ve profilometrik ölçümleme değerleri arasındaki etkileşim anlamlı bulunmuştur. Tribolojik aşınma verileri (mikron±SS) dikkate alındığında; nano-floro-apatit seramik grubu (540,5±40,7) ile feldspatik seramik grubu (559,6±80,9)arasındaki fark istatistiksel olarak anlamsız bulundu (p≥0.05).
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate the wear properties of enamel against novel nano-fluorapatite and glass-ceramics, translucent zirconia and enamel. In this in vitro study, the wear properties of human enamel to feldspathic, nano-fluorapatite glass-ceramics and translucent zirconia as well as the enamel itself have been investigated through tribological wear tests and the findings were evaluated by using profilometric and 3 dimensional digital subtraction methods. The wear amounts of the control group consisting of enamel wear against enamel have also been determined by the same methods. The interactions among tribological wear data, 3D digital subtraction and profiolmetric measurements were found to be statistically significant. The differences in tribological wear data (microns±SD) between the nanofluorapatite ceramic group (540,5±40,7) and feldspathic ceramic group (559,6±80,9) were insignificant (p≥0.05).