Alkol bağımlılarının çocuklarının çocukluk kararları ve ego durumları açısından incelenmesi
Investigation childhood decisions and ego states of children of alcohol dependents
- Tez No: 399020
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmada babası alkol bağımlısı olan ve olmayan yetişkin bireylerin“ego durumları”ve“çocukluk kararları”karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırma örneklemi babası alkol bağımlısı olan (A+) 34 (%50) ve babası alkol bağımlısı olmayan (A-) 34 (%50) kişi olmak üzere 18 yaş ve üzeri toplam 68 yetişkin bireyden oluşmaktadır. Araştırmada“Ego Durumları Ölçeği (EGDÖ)”,“Çocukluk Dönemi Kararları Ölçeği”ve“Sosyo-Demografik Bilgi Formu”uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular A+'nın A- ile kıyaslandığında,“Var Olma”,“Hissetme”,“Varma”,“Yapma”çocukluk kararlarını daha fazla aldığını, ego durumları açısından A-' ndan farklılaşmadığını göstermiştir. A+ kadın çocukların, A+ erkek çocuklarla kıyaslandıklarında“Büyüme-Uygulu”,“Çocuk Olma”, Önemli Olma“, ”Varma“ ve ”Düşünme“ çocukluk kararlarını daha fazla aldıkları ve ”Uygulu Çocuk“ ego durumunu daha fazla kullandıkları saptanmıştır. A+'ın babanın içme davranışına yönelik ”utanç“, ”endişe“, ”üzüntü“ ve ”öfke“ duygularını daha fazla hissetmelerine karşılık ”suçluluk“ duygusunu daha az hissettikleri bulgulanmıştır. Ego durumları, çocukluk kararları ve duygularla ilgili sonuçlar ”öfke“nin ”Var Olma“ ile ve hem ”öfke“ hem de ”Var Olma"nın intihar riski ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca A+ , A-'na kıyasla babaları ile daha olumsuz bir ilişki ve daha kötü bir çocukluk tanımlamış, babalarından daha fazla fiziksel ve sözel şiddet gördüklerini rapor etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, adult individuals whose father is an alcoholic (A+) and whose father is not an alcoholic (A-) were compared in terms of“ego states”and“childhood decisions”. The sample of the study consisted of 34 (%50) adult children whose fathers are an alcoholic and 34 (%50) adult children whose fathers are not an alcoholic. Subjects were administered“Ego States Questionnaire”and“Childhood Decisions Questionnaire”developed by Varan ve Öztan (2007) and“Socio-Demiograhic Questionnaire”laided out by researchers. The findings of this study revealed that A+ have more“Don't be/Don't exist”,“Don' feel”,“Don't do”ve“Don't make it”childhood decisions than A- and, two groups did not differ in terms of ego states. Daughters of alcoholic fathers have more“Don't grow up-Adapted”,“Don't be a child”,“Don't be important”,“Don't make it”and“Don't think”childhood decisions and more often they use“Adapted Child”ego state than sons of alcoholic fathers. A+ feel shame, anxiety, sadness anger and fear frequently and quilty less fruquent about drinking behavior of their fathers. Findings related to ego states, childhood decisions and emotions showed that“Don't be/Don't exist”is related to“anger”and, both“anger”and“Don't be/Don't exist”and“anger”is related to suicide risk. Also compared to A-, A+ define worse relationship with their father and worse childhood and, exposed to more psyhcial and verbal violence from fathers.