Ürogenital sistemde hidrojen sülfür'ün rolü
The role of hydrogen sulphid in urogenital tract
  1. Tez No: 399022
  2. Yazar: AYCAN DİKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY YETİK ANACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Hidrojen sülfür günümüze kadar çevresel tehlike oluşturan toksik bir gaz olarak bilinmekteydi. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalar H2S?in çeşitli düzenleyici rollerini ortaya koymuş ve nitrik oksit (NO) ve karbon monoksit (CO)in de içinde bulunduğu gaz yapılı transmitterler ailesinin üyesi olarak kabul edilmiştir. Kardiyovasküler etkileri bakımından H2S artık endojen bir vazodilatör olarak kabul edilmektedir. H2S?in insan korpus kavernozumunda endojen olarak üretildiği ve korpus kavernozum düz kasının gevşemesini sağladığı da gösterilmiştir. Pek çok kardiyovasküler hastalığın gelişmesinden önce erektil disfonksiyonun (ED) görülmesi nedeniyle ED, kardiyovasküler hastalıkların teşhisinde bir marker olarak görülmeye başlanmıştır. Bu nedenle çalışmamızda fare korpus kavernozumunda; 1- H2S?in erektil fonksiyona katkısı ve üretiminin moleküler mekanizmalarını, 2- ED ve endotelyal disfonksiyon patolojilerinde görülen durumları taklit edecek şekilde eNOS?un farmakolojik veya genetik inhibisyonu durumunda H2S?in gevşeme yanıtlarını ve üretiminin nasıl değiştiğini, 3- ED tedavisinde yaygın olarak kullanılan FDA onaylı PDE5 inhibitörlerinden sildenafilin erektil fonksiyonu artırıcı etki mekanizmaları arasında en azından kısmen H2S?in yer alıp almadığını araştırdık. Bulgularımız fare korpus kavernozum dokusunda ilk kez; 1- ACh?ın neden olduğu gevşeme yanıtında H2S?in de katkı sağladığını, 2- H2S üreten enzimlerden CSE, CBS ve 3-MST?nin ekspresyonunu, 3- Endotelyal NO?dan yoksun durumlarda erektil fonksiyonu sağlamak için kompensatuvar olarak CSE ve 3-MST?nin aşırı düzeyde eksprese edildiğini ve bunun sonucu olarak H2S miktarlarının ve buna bağlı gevşeme yanıtlarının arttığını, 4-Sildenafilin CSE enzimi üzerinden endojen H2S üretimini artırmak suretiyle erektil fonksiyonu artırabildiğini göstermiştir. Sonuç olarak çalışmamız H2S?in ED tedavisinde yeni bir hedef olarak önemini ortaya koymaktadır. Bu alanda daha fazla araştırmaların yapılması ED tedavisine yeni yaklaşımlar getirme potansiyelini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Until recently, hydrogen sulfide (H2S) was exclusively viewed as a toxic gas and an environmental hazard. Work over the last decades established multiple regulatory roles of H2S which became an established member, together with nitric oxide (NO) and carbon monoxide (CO) of the so called gasotransmiterr family. In terms of cardiovascular actions, H2S is now clearly accepted as an endogenous vasodilator. H2S has been shown to be endogenously produced to relax the human corpus cavernosum. ED is now being accepted as a marcer for the diagnosis of the cardiovascular diseases, since ED appears before CV diseases. Therefore, in the present study, in mouse corpus cavernosum (MCC) we investigated ; 1- Contribution to erectile function and molecular mechanisms for production of H2S. 2- Alterations in the relaxation responses and production of H2S, in the presence of pharmacological inhibition or genetic ablation of eNOS, resembling pathologies in ED and endothelial dysfunction. 3. The role of H2S in the beneficial effect of FDA approved PDE5 inhibitors in ED treatment. With this regard, for the first time we demonstrated; 1- Contribution of H2S into ACh-induced relaxations, 2- The expressions of CSE, CBS and 3-MST as H2S- producing enzymes, 3- The increased relaxation and production of H2S induced by increased CSE and 3-MST expressions as a compensatuary mechanism to achieve erectile function in the absence of NO, 4- The beneficial effect of sildenafil to achieve erectile function involves increased H2S production through CSE in MCC. In conclusion, our study shows the impotence of H2S as a new target in erectile dysfunction therapy. Further investigations in this area would be worthy to bring new approaches in the treatment of ED.