Strong kids(bozulmuş beslenme durumu ve büyüme riski için tarama aracı) 'in nöroloji servisinde yatan 5 ay-18 yaş grubu hastalara uygulanması
Apply of strongkids (screening tool for impaired nutritional status and growth risk) in 5 months-18 age group patients in neurology service
  1. Tez No: 531333
  2. Yazar: SATI HÜLYA ÖRNEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYCAN ÜNALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nöroloji, Nutrition and Dietetics, Neurology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
STRONGkıds (bozulmuş beslenme durumu ve büyüme riski için tarama aracı) 'in nöroloji servisinde yatan 5 ay-18 yaş grubu hastalara uygulanması Amaç: Hastanede yatan hastalarda malnutrisyonun önemi göz önünde bulundurulduğunda, malnutrisyon riskini belirlemede ölçeklerin büyük payı vardır. Bu çalışmada STRONGkids ölçeğinin, Türkçeye çevrilmiş geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılmış formunun Çocuk Nöroloji Servisinde en az 24 saat yatan 5 ay- 18 yaş arası çocuklara uygulanması ve sonuçların istatistiksel analizinin yapılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntemler: Çalışma, Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde en az 24 saat yatan 200 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Hastaların yaş, cinsiyet, antropometrik ölçümleri, yatış süreleri, altta yatan hastalık varlığı, yatış tanıları, ölçeğin sorularına verilen cevaplar ve yapılan ölçümler kaydedildi. Orjinal ölçeğin Diyetisyen Betül Oruçoğlu tarafından Türkçe'ye çevrilmiş ve geçerlilik güvenilirlik analizi yapılmış formu Çocuk Nöroloji Servisinde yatan hastalara uygulandı. Verilerin istatistiksel incelemeleri sonucunda malnutrisyon gelişme riski yüksek, orta ve düşük riskli grupların özellikleri belirlendi. Bulgular: Hastaların % 44,5'i kız, %55,5'i erkekti. Hastanede ortalama yatış süresi 5,5 ±3,9 gündü. Hastaların yaş ortalaması 5,2±4,7 yaş, ortanca ise 4,0 yaş idi. Yatış tanısı olarak en sık epilepsi (% 44,5) görülmekteydi. Bunu nörometabolik hastalıklar (% 11,0) ve enfeksiyöz nedenler (% 6,5) izlemekteydi. Hastaların boy ortalaması 104,6 ± 31,9 cm idi. Hastaların ağırlık ortalaması 21,8 ± 16,3 kg idi. Hastaların TDKK ortalaması 8,6 ± 1,8 mm idi. Hastaların VKİ ortalaması 18,2 ± 3,8 idi. Akut malnutrisyonu olan 30 hastanın 3'ünde ağır, 7'sinde orta ve 20'sinde ise hafif derecede malnutrisyon olduğu gözlendi. Kronik malnutrisyonu olan 12 hastanın 1'inde ağır, 6'sında orta ve 5'inde ise hafif derecede malnutrisyon olduğu gözlendi.Hastaların boy sds ortalaması -1,03±1,96, ortanca değer -1,08 idi.Hastaların ağırlık sds ortalaması -0,62±2,26, ortanca değer -0,68 idi. Hastaların VKİ sds ortalaması -0,03±1,99 ,ortanca değeri -0,05 idi. Hastaların %15' yüksek riskli grupta, %40' orta riskli grupta ,%45'i ise düşük riskli grupta yer almaktaydı. Olgular risk gruplarına göre incelendiğinde gruplar arasında cinsiyetler açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı saptandı (p= 0,397). Olguların risk gruplarına göre yaş ortalamaları karşılaştırıldığında anlamlı bir fark saptanmadı( p=0,451). Olguların risk grupları arasında boy ortalamaları karşılaştırıldığında gruplar arasında yine anlamlı bir fark saptanmadı(p=0,215). Risk grupları arasında ağırlık ortalamaları karşılaştırıldığında da anlamlı fark saptanmamıştır(p=0,091). Risk grupları arasında Vücut Kitle İndeksi karşılaştırıldığında gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı(p=0,418).
Özet (Çeviri)
Apply of STRONGkıds (screening tool for impaired nutritional status and growth risk) in 5 months-18 age group patients in neurology service Aim: When we take in consideration the importance of malnutrition in hospitalised patients, scoring systems play an important role in determining the malnutrition risk. The aim of this study was to apply the validity and reliability of the STRONGkids scale, which was translated into Turkish, into children aged between 5 months and 18 years who were at least 24 hours in Neurology Department and to make statistical analysis of the results. Materials and methods: Study, Behçet Uz Children Diseases and Surgery Training and Research Hospital was carried out in 200 patients who were hospitalized for at least 24 hours. Age, gender, anthropometric measurements, length of stay, presence of underlying diseases, hospitalization diagnoses, measurements of the scale and responses were recorded. The original scale was translated into Turkish and the validity and reliability analysis was applied to the patients hospitalized in the Neurology Department. As a result of statistical analysis,the characteristics of high-risk, medium-and low-risk groups were determined. Results: Of our patients 44% were girls and 55.5% were boys. The mean hospitalization time was 5.5 ± 3.9 days. The mean age of the patients was 5.2 ± 4.7 years and the median age was 4.0 years. The most common diagnosis was epilepsy (44.5%). This was followed by neurometabolic diseases (11.0%) and infectious causes (6.5%). The mean height of the patients was 104.6 ± 31.9 cm. The mean weight of the patients was 21.8 ± 16.3 kg. The mean TDKK of the patients was 8.6 ± 1.8 mm. The mean BMI of the patients was 18.2 ± 3.8. Of the 30 patients with acute malnutrition, 3 had severe, 7 had moderate and 20 had mild malnutrition. Of 12 patients with chronic malnutrition, one had severe malnutrition, 6 had mild malnutrition, and 5 had mild malnutrition. The mean sds average of patients was -1,03 ± 1,96, and the median value was -1,08. The mean value was -0.62 ± 2.26, the median value was -0.68. The mean BMI sds of the patients was -0.03 ± 1.99 and the median value was -0.05. 15% of the patients were in the high-risk group, 40% in the middle-risk group and 45% in the low-risk group. When the cases were examined according to the risk groups, there was no statistically significant difference between the groups in terms of genders (p = 0.397). When the mean age of the patients were compared according to the risk groups, no significant difference was found (p = 0.451). There was no significant difference between the groups (p = 0,215). When the mean weight was compared between risk groups, a significant difference was found at the boundary (p = 0.091). When the Body Mass Index was compared between the risk groups, no significant difference was found between the groups (p = 0.418).