Fiber post simantasyonu ve üst yapıda kullanılan rezin esaslı materyallerin mekanik özelliklerinin ve mikrosızıntılarının karşılaştırılması
Comparison of mechanical properties and microleakage of resin based materials used for fiber post cementation and core build up
  1. Tez No: 399033
  2. Yazar: GAMZE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEZİZE ŞEBNEM TÜRKÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Tez çalışmamızda, endodontik tedavi sonrası fiber postlarla restore edilmesi uygun görülmüş dişlerde, monoblok post yapıştırma ve kor oluşturmada kullanılan sistemlerin, geleneksel yönteme kıyasla mikrosızıntıda azalma, mekanik özelliklerde artış ve klinisyene avantaj ve kullanım kolaylığı sağlayıp sağlayamayacağı sıvı filtrasyon, push-out ve kırılma dayanımı testleri ile değerlendirildi. Çalışmada 100 adet çürüksüz alt çene küçük azı dişi kullanıldı. Dişlerin kuronları mine sement sınırından kesildi. Kanalların genişletme işlemleri ProTaper eğeleri ile F5 nolu eğeye kadar ''crown-down'' tekniği ile tamamlandı. Kanallar AH Plus kanal patı ve gütta perka kullanılarak lateral kompaksiyon tekniği ile dolduruldu. Elli adet örnek mikrosızıntı ve push-out testi için, 50 adet örnek ise kırılma dayanımı testi için kullanıldı. Örnekler 10' arlı gruplara ayrılarak, Variolink II (kontrol), Gradia Core, Clearfil DC Core Plus, Core X Flow ve Corecem materyalleri ile üretici firmalarının önerileri doğrultusunda restore edildi. Sıvı filtrasyon testi sonucunda, asitle ve yıka adeziv sistemler içeren gruplarda daha az mikrosızıntı oluştuğu gözlendi. Push-out testinde, Variolink II (kontrol) grubunun apikal kesitlerinin diğer grupların apikal kesitlerine göre daha düşük bağlanma dayanımı gösterdiği tespit edildi. Kırılma dayanımı testinde ise, Corecem grubunun Gradia Core grubuna göre daha düşük kırılma dayanımı gösterdiği görüldü. Gradia Core, Clearfil DC Core Plus, Core X Flow ve Variolink II (kontrol) grupları arasında istatistiksel bir fark gözlenmedi. Çalışmadan elde edilen verilere göre, monoblok oluşturan post ve kor sistemleri ile post-endodontik bir restorasyon oluşturmanın geleneksel yönteme kıyasla mekanik özelliklerde büyük bir artış sağlamadığı, ancak geleneksel yöntem kadar dayanıklı olan bu sistemlerin içeriklerindeki materyal ve aşama sayısının azlığı, kullanım kolaylıkları ile klinisyene avantaj ve hız kazandırabileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis, monoblock post cementation and core build up systems were evaluated in comparison to classical method regarding microleakage, mechanical properties and ease of handling through fluid filtration, push-out and mechanical loading tests. In the study, 100 intact lower premolar teeth were used. The crowns of the teeth were cut from the cemento-enamel junction. The instrumentation of the root canals were performed with crown-down technique by ProTaper instruments up to F5 file. Root canals were filled with AH Plus sealer and gutta percha with lateral compaction. Fifty samples were used for microleakage and push-out test, and 50 more for mechanical loading. The samples were divided in groups of 10 and restorated with Variolink II (control), Gradia Core, Clearfil DC Core Plus, Core X Flow, Corecem materials according to manufacturer' s recomendations. As the result of fluid filtration test, it was found that etch & rinse groups had less microleakage. In the push-out test, the apical slices of Variolink II (control) showed less bond strength compaired to the other groups. In the mechanical loading test, the fracture resistance of the Corecem was lower than the Gradia Core. No statistically significant difference was seen between Gradia Core, Clearfil DC Core Plus, Core X Flow and Variolink II (control). It was concluded that, building a post-endodontic restoration with a monoblock system did not show any increase in mechanical properties compared to the conventional method. However monoblock systems were found to be as durable as the conventional method with their ease of application to clinicians by reduced steps and material.