Klinik acınetobacter baumannıı izolatlarında karbapenem direncine yol açan sınıf-D beta-laktamazların araştırılması
Investigation of class-D beta-lactamases causing carbapenem resistance in clinical acinetobacter baumannii isolates
  1. Tez No: 399041
  2. Yazar: ISKANDAR DAVANDEH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRI ERAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Acinetobacter baumannii hastane kaynaklı enfeksiyonların en önemli etkenleri arasında yer almaktadır. Karbapenem grubu antibiyotikler Asinetobakter türlerinin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde sıklıkla kullanılmakta ve bunun sonucunda bu antibiyotiklere direnç gelişmektedir. Asinetobakter türlerinde karbapenem direncinde rol oynayan başlıca mekanizma, karbapenem hidrolize eden oksasilinazların (KHO) üretimidir. Ege Üniversitesi Hastanesi'nden izole edilen imipeneme duyarlı olmayan 76 A. baumannii izolatının imipenem Minimum İnhibitör Konsantrasyon (MİK) değerleri mikrodilüsyon yöntemi ile belirlenmiştir. Bu izolatlarının klonal ilişkileri ERIC (Enterobacterial Repetitive İntergenic Consensus)-PCR yöntemi ile değerlendirilmiş ve başlıca KHO gruplarının (OXA-23-grup; OXA-24-grup; OXA-51-grup ve OXA-58-grup) varlığı multipleks PCR tekniği ile araştırılmıştır. Çalışmamız kapsamında incelenen A. baumannii izolatlarının ERIC-PCR paternlerine göre 13 farklı klona ayrıldığı gözlenmiştir. Bunlardan A klonu üç subtip ve 40 üyesi ile en büyük klon olurken, B klonunun 9, C klonunun 14, G, K ve L klonlarının ikişer üyesi olduğu saptanmışdır. Ayrıca tek üyeli 7 klon (D, E, F, H, I, J ve M) tespit edilmiştir. Tüm klonların temsilcilerinde blaOXA-51-grup belirlenmiş, blaOXA-23-grup ise K ve L klonları dışındaki diğer klonlarda gözlenmiştir. BlaOXA-58-grup sadece K ve L klonlarına ait dört izolatta bulunurken, incelenen hiçbir kökende blaOXA-24-grup'a rastlanmamıştır. Moleküler tiplendirme sonuçları, çalışmaya alınan imipenem dirençli A. baumannii kökenlerinin çoğunun klonal olarak ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Tüm klon temsilcilerinde blaOXA-51-grup ve iki küçük klon dışındaki diğer klonlarda blaOXA-23-grup saptanmış olması, incelenen A. baumannii kökenlerindeki İMP direncinden çoğunlukla bu iki KHO grubunun sorumlu olduğunu göstermektedir. Çalışmamızda ayrıca iki küçük klonun üyesi olan dört kökende blaOXA-58-grup varlığı da gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Acinetobacter baumannii is an important causative agent of nosocomial infections. Carbapenems have been frequently used in the treatment of infections caused by Acinetobacter spp., and as a result, resistance has been developed to these antibiotics. The primary mechanism involved in carbapenem resistance in Acinetobacter spp. is the production of carbapenem-hydrolysing oxacillinases (CHO). Minimum inhibitory concentration (MIC) values of 76 imipenem non-susceptible A. baumannii strains isolated from Ege University Hospital were determined by microdilution method. The clonal relationship of the isolates was analyzed by“Enterobacterial repetitive intergenic consensus”(ERIC)-PCR and the presence of CHO major groups (OXA-23; OXA-24; OXA-51 and OXA-58 groups) was investigated by multiplex PCR technique. According to ERIC-PCR patterns, A. baumannii isolates examined in our study were distributed in 13 different clones. Clone A was the largest clone with three subtypes and 40 members. Clone B and clone C included, 9 and 14 members, respectively. Clone G, K and L had two members each. Additionally, seven clones (D, E, F, H, I, J and M) included only one member each, were detected. BlaOXA-51-group was found in representatives of all the clones, blaOXA-23-group was observed in representatives of all clones other than the clone K and L. While blaOXA-58-group was detected only in four members of clone K and L, blaOXA-24-group was not encountered in any of the examined strains. Molecular fingerprinting revealed that most of the imipenem resistant A. baumannii strains were clonally related. Detection of blaOXA-51-group in representatives of all clones and blaOXA-23-group in representatives of all but two small clones indicated that, these two CHO were mostly responsible for the imipenem resistance of the examined A. baumannii strains. In our study, the presence of blaOXA-58-grup was also shown in four strains which were the members of two small clones.