Ameliyat öncesi stoma yeri işaretlemenin erken dönem stoma komplikasyonlarına ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of preoperati̇ve stoma site marking on quality of life and early stoma complications
  1. Tez No: 399045
  2. Yazar: SELDA KARAVELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN ÖZBAYIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Araştırma ameliyat öncesi stoma yeri işaretlemenin erken dönem stoma komplikasyonlarına ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla deneysel olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini, 9 Haziran 2013- 15 Ağustos 2014 tarihleri arasında; Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda planlı kolorektal cerrahi ameliyatı sonrası stoma açılan hastalar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise; araştırmanın sınırlılıklarına uyan ve randomize kontrollü örneklem seçim yöntemi ile belirlenen, 30'u deney, 30'u kontrol grubunda yer alan hastalar oluşturmuştur. Örneklem %80 güçte yapılan güç analizinde deney ve kontrol gruplarının her birinde 30 hasta olarak belirlendi. Araştırma verileri;“Hasta Tanıtım Formu”,“Komplikasyon Değerlendirme Formu”ve“Umut Merkezi Ostomi Yaşam Kalitesi Ölçeği (UM-OYKÖ)”,“Durumluk- Sürekli Kaygı Envanteri”,“Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi”ile yüz yüze görüşme tekniği ve telefonla izlem yoluyla elde edilmiştir. Verilerin değerlendirmesinde; Sayı, Yüzde, Ortalama, Minimum, Maksimum, Standart Sapma, FisherExact test, ki-kare, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H, WilcoxonSign ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma verilerine göre; deney ve kontrol grubu hastalarının tanıtıcı özellikleri, alkol ve sigara kullanma durumu, daha önce ameliyat olma durumu, stoma türü, stoma tipi, ameliyat öncesi kemoterapi alma durumu, hastanede yatış süresi, vücut kitle indeksleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Kontrol grubu hastalarında, ameliyat öncesi durumluk kaygı ve ameliyattan 6 ay sonraki durumluk-sürekli kaygı puanları, deney grubu hastalarının puanından yüksek saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
This research was planned as an experimental study with the purpose of determining the effect of preoperative stoma site marking on the quality of life and early stoma complications. The study consisted of patients for whom a stoma was opened following planned colorectal surgery between 9 June 2013 and 15 August 2014 in the General Surgery Department of Ege University Medical Faculty Hospital. The sample consisted of patients who fitted the requirements of the study and who were chosen by a randomized controlled sampling method. There were 30 patients in the control group and 30 in the experimental group. Data collection was performed using a Patient Identification Form and a Complication Evaluation Form together with the City of Hope Quality of Life Ostomy Scale, the State-Continuous Anxiety Inventory and the Katz Index of Daily Life Activities, by face-to-face interview or by telephone. Experimental and control groups were determined by power analysis to provide 80% proper. In data evaluation, use was made of numbers, percentages, averages, minima, maxima, standard deviation, the Fisher Exact test, and chi-square, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis H, Wilcoxon Sign and Pearson Correlation Analysis. According to the study data, there was no statistically significant difference between the experimental and control groups in terms of patient identification characteristics, use of alcohol and tobacco, previous operations, type of stoma, pre-operative chemotherapy, length of stay in hospital, or body mass index. The scores of patients in the control group on pre-operative state anxiety and six months post-operative state-continuous anxiety were found to be higher than the scores of the experimental group (p0.05).