Travelbee kuramına göre verilen kişilerarası iletişim eğitiminin ebelerin iletişim becerilerine ve annelerin doğum memnuniyetine etkisi
The effect of interpersonal communication training given according to the travelbee theory on midwives' communications skills and mothers' birth satisfaction
  1. Tez No: 399047
  2. Yazar: SELDA İLDAN ÇALIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR SARUHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma, Travelbee kuramına göre verilen iletişim eğitiminin ebelerin kişilerarası iletişim becerilerine ve annelerin doğum memnuniyetine etkisini incelemek amacıyla yapılmış, eğitim müdahale çalışmasıdır. Araştırma iki farklı evrenden iki örneklem grubu seçilerek yürütülmüştür. Manisa Merkezefendi Devlet Hastanesi Doğum ve Çocuk Kliniği Doğum Salonunda çalışan tüm ebeler (n=17) ile iki bağımsız örneklem grubu oluşturan lohusalar -ebelerin kişilerarası iletişimi eğitimi öncesi 110 kişi, eğitim sonrası 110 kişi- çalışmaya alınmıştır. Çalışma, üç aşamada gerçekleşmiştir. Birinci aşamada, araştırmacının hazırladığı iletişim gözlem formu kullanılarak, katılımsız gözlem yöntemi ile ebelerin iletişim beceri davranışları gözlenmiştir. Aynı zamanda normal doğum yapan lohusaların“Lohusa Tanıtım Formu”ve“Normal Doğumda Anne Memnuniyet Ölçeği”verileri toplanmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında ebelere 9 hafta boyunca haftada bir 1,5 saat süren kişilerarası iletişim becerileri eğitimi yapılmıştır. Eğitim öncesi ve sonrası, ebelerin“Empati Eğilim Ölçeği”,“Empati Beceri Ölçeği”,“İletişim Becerileri Değerlendirme Ölçeği”verileri toplanmıştır. Çalışmanın son aşamasında, birinci aşamadaki süreç uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, ebelerin eğitim öncesi ve sonrası kişilerarası iletişim becerilerinin değerlendirildiği“Empati Beceri Ölçeği”puan ortalaması ile“İletişim Beceri Davranışlarının Gözlemi”arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was performed with the aim of investigating the effect on midwives' interpersonal communication skills and mothers' birth satisfaction of communications training given according to the Travelbee theory, and was an education intervention study. The study was conducted by selecting two sample groups from two different populations. All midwives (n=17) working in the delivery room of Manisa Merkezefendi State Hospital Childbirth and Children's Clinic and two independent sample groups of women who had just given birth – before the midwives' interpersonal communication training 110 people, and after it 110 people – were taken into the study. The study was carried out in three stages. In the first stage, a communication observation form prepared by the researchers was used to observe midwives' communication skills behavior by the non-participatory method. At the same time, women who had just had a normal birth were given a self-description form and a maternal satisfaction with normal birth scale. In the second stage, the midwives were given training in interpersonal communication skills for nine weeks in once-a-week sessions lasting an hour and a half each. Before and after the training, the midwives were given an empathy tendency scale, an empathy skills scale, and a communication skills evaluation scale. In the third stage, the process of the first stage was repeated. Results of the study showed that there was a statistically significant difference in the mean scores of the empathy skills scale and the communication skills behavior observation before and after the midwives' training (p 0.05).