Evaluation of effect of different irrigation solutions and activation systems on dentinal tubule penetration of root canal sealer with laser scanning confocal microscope
Farklı irrigasyon solüsyonları ve aktivasyon sistemlerinin kök kanal patı dentin tübül penetrasyonuna etkisinin lazer taramalı konfokal mikroskop ile incelenmesi
  1. Tez No: 924347
  2. Yazar: İLAYDA SOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF DELVE BAŞER CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, tek köklü premolar dişlerde iki farklı irrigasyon solüsyonunun (NaOCI/EDTA, NaOCI/HEDP), üç farklı aktivasyon yönteminin (geleneksel aktivasyon, irriflex, Xp Endo Finisher) hem kanal patının dentin tübüllerine penetrasyonu üzerine etkisini hem de kök kanal dolgusunun kalitesi üzerine etkisini konfokal lazer tarama mikroskobu kullanarak (KLTM) incelemektir. Bu çalışmada; Yeditepe Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı ile 96 adet çekilmiş tek köklü insan alt küçük azı dişleri kullanılmıştır. Çalışma boyu 16 mm olacak şekilde standardize edilmiştir. Tüm numuneler Protaper Next döner Ni-Ti eğeler şekillendirilmiştir ve 6 gruba ayrılmıştır. Grup 1: NaOCI/EDTA - Geleneksel irrigasyon, Grup 2: Dual Rinse HEDP – Geleneksel irrigasyon, Grup 3: NaOCI/EDTA – İrriflex, Grup 4: Dual Rinse HEDP- İrriflex, Grup 5: NaOCI/ EDTA – Xp Endo Finisher, Grup 6: Dual Rinse HEDP – Xp Endo Finisher. Son irrigasyon solüsyonlarına göre tüm dişler %5 NaOCI %17 EDTA, Dual Rinse HEDP olmak üzere 2 ana gruba ayrılmıştır. Her bir ana grup geleneksel irrigasyon, Xp Endo Finisher ve İrriflex irrigasyon tekniklerine göre 3 alt gruba ayrılmıştır. Final irrigasyonu ve aktivasyonu sonrası dişler tek kon yöntemi ile doldurulmuştur. Kök kanallarının doldurulmasında kanal patı olarak AH Plus Biyoseramik (Dentsply Sirona, ABD) biyoseramik içerikli kanal patı kullanılmıştır. Nemli ortamda 1 hafta etüvde bekletilen örneklerin apikal foramenleri uçta olacak şekilde soğuk akrilik (Self Cure, IMICRYL, Türkiye) içine yerleştirilerek sabitlendi. Her örnek apikalden itibaren 3-4 mm, 5-6 mm ve 8-9 mm aralıkları işaretlendi.İşaretlenen kısımlar düşük hızdaki İsomet cihazı (IsoMet, Buehler, İsrail) kullanılarak su soğutması altında 0,3 mm kalınlığındaki elmas disk (Metkon A.Ş., Bursa Türkiye) ile kökün uzun aksına dik şekilde kesildi. Her kök için yaklaşık 1 ± 0,1 mm kalınlığında ve apikal (3-4 mm), orta 5-6 (mm), koronal (8-9 mm) olacak şekilde üç adet horizontal kesit (apikal, orta, koronal) elde edildi. Kesitler dişin uzun eksenine dik olacak şekilde 1 mm kalınlığında 3 adet horizontal dentin diski şeklinde oluşturuldu. Her bir kesitin kalınlığı, 0.001 mm hassasiyete sahip bir dijital kumpas (Macrona, Simetri Teknik, İzmir, Türkiye) kullanılarak kontrol edildi. Kesitler ilgili dişe ve dişin bölgelerine göre numaralandırıldı. Yıkama solüsyonu ve aktivasyon tekniği etkileşiminin penetrasyon derinliği ve yüzdesi üzerindeki etkisi Two-way ANOVA testi ile değerlendirilmiş, post hoc analizlerde Tukey HSD test kullanılmıştır. Grup içi apikal-orta-koronal bölge değerlendirmelerinde tekrarlayan ölçümlerde varyans analizi, post hoc Bonferroni test kullanıldı. Anlamlılık p0.05). Dual Rinse HEDP solüsyonu kullanıldığında, XPF tekniği ile Irriflex ve geleneksel tekniklere göre daha yüksek penetrasyon alanı yüzdesi elde edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to investigate effect of two different irrigation solutions (NaOCI/EDTA, Dual Rinse HEDP), three different activation techniques (conventional needle, irriflex, xp endo finisher) and single cone root canal filling techniques on penetration of root canal sealer into dentinal tubules and quality of root canal filling in single-rooted premolars using confocal laser scanning microscopy (CLSM). In this study; 96 extracted single-rooted human lower premolars were used with approval of Yeditepe University Clinical Research Ethics Committee. working length was standardized to 16mm. All specimens were shaped with Protaper Next rotary Ni-Ti files and divided into 8 groups. Group 1: NaOCI/EDTA – Conventional needle irrigation, Group 2 Dual Rinse HEDP – Conventional needle irrigation, Group 3: NaOCI/EDTA – Irriflex, Group 4: Dual Rinse HEDP – Irriflex, Group 5: NaOCI/EDTA – Xp Endo Finisher, Group 6: Dual Rinse HEDP – Xp Endo Finisher. According to final irrigation solutions, all teeth were divided into 2 main groups as 5 % NaOCI 17% EDTA, Dual Rinse HEDP. Each main group was divided into 3 subgroups according to conventional needle irrigation, Xp Endo Finisher and Irriflex irrigation techniques. After final irrigation and activation, teeth were filled with single cone filling techniques. AH Plus Bioceramic (Dentsply Sirona, USA) bioceramic-based canal sealer was used as a root canal filling sealer. specimens were kept in a humid environment in an oven for 1 week and fixed in cold acrylic (Self Cure, IMICRYL, Turkey) with apical foramen at tip. Each specimen was marked at intervals of 3-4 mm, 5-6 mm and 8-9 mm from apical. marked sections were cut perpendicular to long axis of root with a 0.3 mm thick diamond disc (Metkon A.Ş., Bursa Turkey) under water cooling using a low speed Isomet device (IsoMet, Buehler, Israel). Three horizontal sections (apical, middle, coronal) were obtained for each root (apical (3-4 mm), middle 5-6 (mm), coronal (8-9 mm), with a thickness of approximately 1 ± 0.1 mm. sections were formed as 3 horizontal dentin discs with a thickness of 1 mm perpendicular to long axis of tooth. thickness of each section was checked using a digital caliper (Macrona, Simetri Teknik, Izmir, Turkey) with an accuracy of 0.001 mm. sections were numbered according to relevant tooth and tooth regions. effect of interaction of irrigation solution and activation technique on penetration depth and percentage was evaluated by Two-way ANOVA test, Tukey HSD test was used in post hoc analyses. Repeated measures analysis of variance and post hoc Bonferroni test were used for in-group apical-mid- coronal region evaluations. Significance was evaluated at p0.05). When HEDP solution was used, XPF technique achieved a higher penetration area percentage compared to Irriflex and conventional techniques (p0.05).