Kanser kök hücrelerinde bio-belirteç olarak deamino nörominik asit (KDN)'in incelenmesi
Investigation of KDN (deaminoneuraminic acid) as a biomarker in cancer stem cells
- Tez No: 399060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİYE DEVECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kanser dokusu heterojen hücre gruplarından oluşmuştur. Bu heterojenite, genetik ve mikro-çevresel farklılıklarla açıklanabildiği gibi hücrelerin farklılaşabilme dereceleriyle de ilişkilidir. Son 10 yılda hızla değer kazanan Kanser Kök Hücresi (KKH) hipotezi, bütün dünyada yapılmakta olan onkolojik çalışmalar içindeki önceliğini sürdürmektedir. Tümör dokusu içindeki bu kök hücre özelliklerini içeren tümör başlangıç hücreleri tümörün çoğalmasından, invazyonundan ve hatta metastazından sorumlu olan hücrelerdir. Bu hücreler kök hücre biyolojisine benzer şekilde bölünerek kendine eş KKH oluştururlar. Kanser teşhis ve tedavisinde KKH çalışmaları ve yeni hedef molekül arayışları hastalıkta kür elde edilmesi veya yaşam süresinin arttırılabilmesi için büyük önem taşımaktadır. KDN (deaminoneuraminic acid, 2-keto-3-deoxy-D-glycero- D-galacto-nononic acid), insanda klasik sialik asit analiz yöntemleri ile belirlenemeyecek kadar az miktarda bulunan minör bir sialik asitdir. Tümör dokusunda bir“oncodevelopmental”antijen olarak yüksek oranda bulunması ile dikkat çeken bir moleküldür. Çeşitli tümörlerde, hücre hatlarında veya kısıtlı sayıda hasta örneğinde yapılan çalışmalarda serbest KDN düzeyinin, serbest sialik asitlere ve normal dokuya göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bununla beraber oranın kanserin progresyonu ile birlikte arttığı düşünülmektedir. Bu molekülün kanser dokusunda biyolojik belirteç olarak kullanılabileceği düşünülmektedir. Kanser hücrelerinde gözlenen KDN'ye ait bu ifade artışı dikkat çekicidir ancak literatürde çok kısıtlı sayıda veri olmakla beraber kanser kök hücrelerinde bu molekülün davranışı ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın hipotezi kanser dokusunda gözlenen bu artışın heterojen hücre gruplarında farklı miktarlarda ifade bulacağı ve kanser kök hücresi ile ilişkili olabileceğidir. Bu amaçla insan prostat ve meme kanseri hücre hattında ve bu hücre hatlarından izole edilen kanser kök hücrelerinde KDN molekülüne ait değişiklikler incelenmiştir. Ayrıca aynı kanserlerde hasta biopsi örneklerinde immunohistokimyasal analizler yapılmış ve klinik korelasyon yönüyle değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda özellikle hasta örneklerinde belirlenen immunoreaktivite artışları umut vericidir. Çalışma verileri elde edildikten sonra Uluslar Arası Patent Başvurusu (The Patent Cooperation Treaty (PCT) Patent No: 2014-G-78576) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
A cancer tissue arise from heterogenic cell subsets. This heterogeneity correlated with genetic, microenvironment and cells' differentiation grade. In last decade, cancer stem cell (CSC) hypothesis is very popular and most of the oncological studies based on this hypothesis all around the world. Cancer stem cells responsible for tumor progression, invasion and metastase. CSCs divide like normal stem cells and produce 2 similar cancer stem cells. Targeting CSC is very important for cancer diagnosis and drug development. New target molecules are searched to target cancer stem cells, thus cure chance and time of life decrease. KDN (deaminoneuraminic acid, 2-keto-3-deoxy-D-glycero- D-galacto-nononic acid) is a minor sialic acid that very rarely to determined with classical sialic acid detection protocols in humans. KDN is an oncodevelopmental antigen that it's presence of higher levels in tumor tissue is very spectacular. molecule But it is tought that KDN levels decrease correlated with tumor. Studies with several tumors, cancer cell lines or limited patient samples indicated that free KDN levels in cancer are higher than free sialic acid levels or free KDN levels in normal tissues. However it is thought that the KDN levels increase correlated with cancer progression. It is thought that this molecule could be used as a biomarker in cancer tissue. Increasing KDN levels in cancer tissue is very spectacular. There is unsufficient data in literature about KDN-cancer reliation. Besides that there are no studies on KDN molecule's behaviour in cancer stem cells. The hypothesis of this study that increase KDN different amount in cancer tissue and heterogenic cell populations and this difference associated with cancer stem cells. Fort that purpose we analyzed KDN levels in prostate and breast cell cancer cell lines and cancer stem cells in this cell lines. Also we analyzed KDN immunoreactivity in patient samples and evaluated with clinical correlation aspect. As a result of this study, determinated increasing of immunoreactivity in patient samples are very important and hope-inspring for cure . After this results, we applied for international patent (The Patent Cooperation Treaty (PCT) Patent No: 2014-G-78576).