Dental implant uygulamalarını takiben oluşan yetersiz keratinize dişeti dokusunun kollajen matriks kullanılarak artırılmasının klinik verilerle karşılaştırmalı olarak incelenmesi
The comprasion of collagen matrix with other technics for treatment of inadequate keratinized gingival tissue by clinical examinations after dental i̇mplant placement
- Tez No: 399077
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YALIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmamızda implant etrafında keratinize dişeti miktarının artırılması amacıyla serbest dişeti grefti ile (SDG) ile kollajen matriks greftlerin kullanımı sonrası klinik etkinlikleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.''Split mouth'' olarak tasarlanan çalışmaya implant etrafında 2 mm den az keratinize dişeti bulunan 18 hasta ve 36 implant dahil edilmiştir. Çalışmada 3 grup oluşturulmuş, kontrol grubu olarak SDG, 1. test grubu olarak kollajen esaslı mukogreft kollajen matriks ve 2. test grubu olarak dermis esaslı mukoderm kollajen matriks değerlendirilmiştir. Hastalara yapılan faz I tedavi sonrasında operasyon öncesi , operasyondan sonra 1., 3. ve 6. aylarda operasyon bölgelerinden keratinize dişeti miktarı (KDM), dişeti kalınlığı (DK), sondlamada kanama (SK), gingival indeks (Gİ), plak indeksi (Pİ) , cep derinliği (CD) ve tüm ağızdan Pİ,Gİ ve CD ölçümleri alınmıştır. Sonuçlar istatistiksel olarak başlangıç değerleri ile 6. ay değerleri arasında değerlendirildiğinde kontrol grubunda ve test gruplarında KDM artmıştır. Buna bağlı olarak SK, Gİ, Pİ,CD ve tüm ağızdan ölçülen Gİ,Pİ ve CD değerleri azalmıştır. İstatistiksel olarak gruplar arasında anlamlı farklılıklar görülmemiştir. Çalışmamızda keratinize dişeti miktarının periodontal sağlığın korunması için önemli bir parametre olduğu sonucuna varılmıştır. KDM nin artırılması amacıyla yapılacak olan cerrahi işlemlerde ikinci bir cerrahi alan oluşmaması, hasta morbiditesinin azalması, kullanım sınırlamasının olmaması ve operasyon kolaylığı düşünüldüğünde kollajen matriks greftler otojen greftlere alternatif olarak kullanılabilecek materyallerdir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to evaluate collagen matrix for increasing keratinized gingiva compared with free gingival tissue graft(FGG). 18 patients and 36 implants wıth minimal keratinized tissue that less than 2 mm are enrolled in this split mouth study. There were 3 groups in the study, control group with using FGG, 1. test group with using mucograft collagen matrix derived from collagen and 2. test group with using mucoderm collagen matrix derived from dermis. After first periodontal treatment consisting of oral hygiene instructions, if needed, scalling and root planning, the periodontal measurements have taken. Periodontal measuremenst are keratinized tissue width (KTW), tissue thickness (TT), bleeding on probing(BP), gingiva index(GI), plaque index (PI) and probing depth(PD) that measured from operation areas and GI, PI, PD measured from full mounth. All measurements are recorded on baseline,1.3. and 6. months. The results are evaluated statistically between the baseline and 6. mounth and KTW increases at control and test groups. Depending on this results BP, GI, PI, PD and GI, PI and PD that measured from full mounth are decreased. There isn't statistically significant difference between the groups. As a result of this study keratinized tissue width is an important parameter for protecting periodontal health. For surgical operations provides to increase KTW, collagen grafts are effective alternatives for autogeneous grafts without patient morbidity, loss of second surgical area, short surgical time and can be used more operation areas.