Sporda kronolojik yaşa göre yapılan yetenek seçiminde biyolojik olgunluğun motor becerilere etkisi
The effect of biological maturity on motor skills in ability selection in sports conducted by chronological age
  1. Tez No: 399078
  2. Yazar: NİGAR YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmanın amacı 9-13 yaş grubu çocuklarda kronolojik yaşa göre yapılan yetenek seçiminde biyolojik olgunluğun motor beceri düzeylerine etkilerini belirlemektir. Araştırmaya Türkiye'nin değişik bölgelerinde (Ankara, Adıyaman, Bolu, Hatay, Karabük, Muğla, Sakarya, Samsun) 401 sedanter kız çocuğu ile 522 sedanter erkek çocuğu olmak üzere toplam, toplam 923 sedanter çocuk katılmıştır. Katılımcıların biyolojik olgunluk düzeylerinin belirlenmesinde Mirwald ve diğerleri (2002) tarafından geliştirilen cinsiyet özelinde çoklu regresyon denklemleri kullanılmıştır. Katılımcıların beden kitle indekslerinin belirlenmesi amacı ile boy ve vücut ağırlığı ölçümleri alınmıştır. Bunun yanında, katılımcıların bazı motor beceri düzeylerinin belirlenmesi amacı ile parmak kavrama kuvveti, el kavrama kuvveti, durarak uzun atlama testi, sağlık topu atma testi, esneklik testi (otur-eriş), aktif sıçrama testi, anaerobik güç testi, 20 m sürat koşusu, pro-agility çabukluk testi ve 20 m mekik koşusu testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of biological maturity on motor skills in ability selection conducted by the chronological age in children aged between 9-14. A total of 923 sedentary children composed of 401 sedentary girls and 522 sedentary boys from different regions of Turkey (Ankara, Adıyaman, Bolu, Hatay, Karabük, Muğla, Sakarya, Samsun) participated in the research. Multiple regression equations specific to sex developed by Mirwald et all. (2002) were used in determining the biological maturity levels of the participants. Height and bodyweight were measured with the purpose of establishing the body-mass index of the participants. Moreover, finger grip strength, hand grip strength, standing long jump test, medicine ball throw test, flexibility test (sit and reach), active jump tests, anaerobic strength test, 20 m sprint, proagility shuttle and 20 m shuttle run tests were applied in order to determine the level of some motor skills of the participants.