Teke katımı öncesi ve teke katımı mevsiminde farklı sürelerde ek yemlemenin Ankara keçilerinin döl verimine etkileri üzerine bir araştırma
The Effects of length and time of flushing period on performance of angora goats
- Tez No: 39909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na bağlı Yozgat Yerköy Hayvancılık Araştırma Enstitüsü'nde yetiştirilen 250 başlık Ankara Keçisi sürüsü ile yürütülmüştür. Hayvanlar bir kontrol ve çiftleşme mevsiminin farklı zamanlarında ve farklı sürelerde flushing uygulanan 3 deneme grubu olmak üzere 4 gruba ayrılmışlardır. Araştırmada flushing uygulamasının Ankara keçilerinin canlı ağırlıklarında oluşturduğu artışın çok yüksek olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out on 250 Angora Goats in Yerköy Animal Research Institute of Ministry of Agriculture and Rural Affairs. Animal material was separated into three flushing groups and one control group. Flushing was applied to the groups during various time and duration of mating season. Liveweight gain of the flushing groups did not similar as mentioned by other flushing studies. Oestrus percentages of all flushing groups were higher then the control group. Oestrus percentage differences between control and flushing groups which were flushed, 2 and 4 weeks before and 2 weeks during mating season were statistically significant (PO.01).IV It was found that synchronisation of oestrus and births did not affected by flushing application. Birth and twinning rate of flushing groups were found %7-10 and % 3-5 higher then control group respectively. But differences between mentioned groups did not statistically significant. There were not significant differences between prolificacy of groups. But fecondity of flushing groups were higher then control group (PO.01 and PO.05). Survival rate of kids and mohair production of goats did not affected by flushing. KEY WORDS: Angora Goat, Flushing, Suplementary feeding, Additional feeding, Reproductive effeciency, Kidding rate, Litter size.