Ankara keçilerinde gebelik süresince SDS-PAGE ile gebelikle ilgili glikoproteinlerin (plazma PAGs=pregnancy-associated glycoproteins) incelenmesi
Investigation of pregnancy-associated glycoproteins (plasma PAGs) with SDS-PAGE in Ankara goats during gestation
  1. Tez No: 138264
  2. Yazar: AYŞİN BAŞSATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVHİDE SEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Ankara Keçilerinde Gebelik Süresince SDS-PAGE ile Gebelikle İlgili Glikoproteinlerin (Plazma PAGs=Pregnancy-Associated Glycoproteins) İncelenmesi Bu çalışmada; Ankara Keçilerinde gebelik süresince SDS-PAGE ile gebelikle ilgili glikoproteinlerin incelenmesi amacıyla literatür verileri dikkate alınarak plazma protein elektroforez.inde yaklaşık 72 kDa, 67 kDa ve 56 kDa molekül ağırlığına sahip plazma protein bandlarının dansitometrik % dağılımları ile plazma progesteron düzeyleri incelenmiş ve bu amaçla, aynı bakım ve besleme şartlarında yetiştirilen 15 baş sağlıklı dişi Ankara Keçisi kullanılmıştır. Keçilerin kızgınlığa gelip gelmedikleri Kasım ayı içinde farklı tarihlerde iki kez teke katımı ile belirlenmiştir. Keçilerin tümü 5 aylık gebelik süresi boyunca izlenerek gebelik öncesi (0. gün ) ve gebeliğin 7., 14., 20., 21., 22., 28., 70., 90., 120. ve 137. günlerinde kan örnekleri alınmıştır. 72 kDa, 67 kDa ve 56 kDa molekül ağırlığına sahip plazma protein bandları SDS- PAGE ile, plazma progesteron analizi ELİSA yöntemiyle ve plazma toplam protein analizi ise biuret metoduyla tespit edilmiştir. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, gebelik süresince yaklaşık 72 kDa, 67 kDa ve 56 kDa molekül ağırlığındaki plazma protein bandları düzeylerinin plazma toplam protein düzeylerinin aksine gebelik süresinin sonuna doğru arttığı, tek ve ikiz yavrulu gebe hayvanlar arasında yaklaşık 56 kDa molekül ağırlığına sahip protein bandı düzeylerinin gebeliğin 21., 120. ve 137. günlerinde değişim gösterdiği bulunmuştur. 59Plazma progesteron düzeylerinin Ankara Keçilerinde gebelik öncesi (0. gün) ortalama 0,16 ng/ml düzeyinde olduğu, gebeliğin 14., 20., 28., 70., 90., 120. ve 137. günlerinde ise tek ve ikiz yavrulu gebe hayvanlar arasında sırasıyla ortalama 9,14 ng/ml; 8,87 ng/ml; 5,27 ng/ml; 8,73 ng/ml; 8,80 ng/ml; 11,15 ng/ml ve 9,25 ng/ml düzeyleri arasında değişim gösterdiği tespit edilmiştir. Anahtar Sözcükler : Ankara Keçisi, elektroforez, gebelik, gebelikle ilgili glikoproteinler, progesteron. 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY investigation of Pregnancy-Associated Glycoproteins (Plasma PAGs) with SDS-PAGE in Ankara Goats During Gestation In this study, for the purpose of research of pregnancy-associated glycoproteins with SDS-PAGE in Angora Goats during pregnancy, by taking in to consideration of literature datums in plasma protein electrophoresis, the densimetric percent distribution of the plasma protein bands having approximately 72 kDa, 67 kDa and 56 kDa molecular weight with plasma progesterone levels were researched and for this purpose, 1 5 piece healty Angora Goats having the same conditions of caring and feeding were used. The oestrous time of the goats were determined by the occupation of male goats two times in October month. All the goats were examined throughout 5 months pregnancy period, the blood samples were taken on pre-prcgnancy (O.day) and on the 7., 14., 20., 21., 22., 28., 70., 90., 120. and 137. days. The plasma protein bands having approximately 72 kDa, 67 kDa and 56 kDa molecular weight by SDS-PAGE, plasma progesterone analysis by EL1SA method and plasma total protein analysis by biuret method were determined. According to the results gained from this research; during pregnancy the plasma protein band levels having approximately 72 kDa, 67 kDa and 56 kDa molecular weights, contrary to the plasma total protein levels, increased towards the end of the pregnancy period and between the twins and singleton pregnant animals, the protein band levels in approximately 56 kDa molecular weight showing change on the 21., 120. and 137. days of pregnancy were determined. 61The plasma progesterone levels in Angora Goats on pre-pregnancy (O.day) averagely as 0,16 ng/ml level, on the 14., 20., 28., 70., 90., 120. and 137. days of pregnancy beyond twins and singleton pregnant animals showing change in row averagely between 9,14 ng/ml; 8,87 ng/ml; 5,27 ng/ml; 8,73 ng/ml; 8,80 ng/ml; 11,15 ng/ml and 9,25 ng/ml levels were determined. Key Words : Angora Goats, electrophoresis, pregnancy, pregnancy-associated glycoproteins, progesterone. 62