Üç farklı kaide materyalinin termal siklus sonrası çekme dayanımlarının ve plastik deformasyonlarının karşılaştırılması
Comparison of tensile strengths and plastic deformations of three different denture base materials after thermocycling
  1. Tez No: 399103
  2. Yazar: BURAK TANIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT NALBANT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı enjeksiyon yoluyla üretilen PMMA, asetal rezin ve poliamid rezinin termal siklus işlemi öncesi ve sonrası çekme dayanımının, plastik deformasyon sınırının ve kırılma anındaki defleksiyon miktarlarının karşılaştırılmasıdır. Deney grupları her grupta 10 adet örnek olacak şekilde ayarlanmıştır. Termal siklus uygulanmayan gruplar 50 saat 37˚C distile su içerisinde bekletilmiştir. Termal siklus uygulanan gruplar 5-55˚C sıcaklık aralığında banyo bekleme süresi 30 saniye ve banyolar arası geçiş süresi 2 saniye olacak şekilde 12000 siklus uygulanmıştır. Bu işlemler sonunda universal test cihazıyla çekme dayanımı testi uygulanmıştır. Sonuç olarak termal siklus öncesi ve sonrası asetal rezinlerin çekme dayanımının, PMMA ve poliamid rezinlere göre istatistiksel olarak daha yüksek olduğu, PMMA'ların çekme dayanımının poliamid rezinler ile benzerlik gösterdiği görülmüştür. Termal siklus işlemi üç materyalin de çekme dayanımına etki etmediği gözlemlenmiştir. Plastik deformasyon sınırları incelendiğinde termal siklus işlemi uygulanmayan asetal rezin ve poliamid rezin, termal siklus uygulanmayan PMMA'lara göre daha plastik deformasyon sınırına ulaşana kadar daha çok uzama gösterirken, termal siklus uygulanan örneklerde asetal rezinler, PMMA ve poliamid rezinlere göre daha çok uzama göstermiş, PMMA ve poliamid rezinlerin uzama miktarları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Asetal rezin ve PMMA'lar plastik deformasyon sınırına ulaştığında kırıldığı, poliamid rezinlerin ise plastik deformasyon sınırına ulaşmasının ardından kırılana kadar uzamaya devam ettiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is comparion of tensile strengths, plastic deformation limits and the amount of deflection when fracture occurs of injection-molded PMMA, acetal resin and polyamide resin before and after thermal cycling process. Experimental groups in each group is set to be 10 samples. Thermal cycles untreated group were immersed in distilled water at 37 C for 50 hours. Thermal cycles applied to groups 5-55˚C temperature range of bath and bath for 30 seconds waiting time between switching time 12 000 cycles were administered to be 2 seconds. At the end of this process with a universal testing machine tensile strength test. As a result of thermal cycles before and after the tensile strength of acetal resins, polyamide resins as compared to PMMA and statistically significantly higher, it was observed that the tensile strength of PMMA similar to the polyamide resins. Thermal cycling process has been observed to influence the tensile strength of the three materials. When the plastic deformation range of examination of the resin thermally cycled the untreated acetal and polyamide resin, thermal cycles untreated PMMA until you reach the more plastic deformation limit. According to more strain mark, thermal cycles applied to the sample in acetal resins, more showed elongation compared to PMMA and polyamide resin, PMMA and polyamide resins has been concluded between the elongation of the statistically significant difference found. The acetal resin and the PMMA reaches the plastic deformation range that is broken, the polyamide resin is continued until fracture elongation after reaching the limit of plastic deformation was observed.