Periodontal hastalığın farkındalığının saptanması
The determination of periodontal disease awareness
  1. Tez No: 399104
  2. Yazar: TUNCA ALTINOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYA EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Periodontal hastalık dünyada en yaygın görülen hastalıklardan biridir. Periodontal hastalık nedeniyle kaybedilen dişler bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde çok büyük oranlara ulaşmaktadır. Bu kayıpların rehabilitasyonu için gerek ülke, gerekse de sosyal güvenlik kuruluşları çok büyük maliyetlerle karşı karşıya kalmaktadırlar.Günümüz tıbbında asıl hedef hastalığın önlenmesidir. Örneğin; başta meme kanseri olmak üzere kanser türlerinin erken teşhisinin sağlık örgütlerinin tavsiye ettiği şekilde bireylerin kendi kendilerini kontrol etmeleriyle sağlanabileceği bilinen bir gerçektir. Hastalık ilerlemeden , cerrahi olmayan basit yöntemlerle önüne geçilebilir. Bu durum ancak ülke insanlarının diş ve dişeti hastalığının farkında olmasıyla mümkündür. Kitlesel diş kayıplarının genellikle hastalar tarafından pek fazla önemsenmeyen dişeti kanamasıyla başlayan hastalığın sonucu olması, bu konuda erken teşhisin ve periodontal hastalıklarla ilgili topluma verilecek mesajın büyük önem taşıdığı düşüncesindeyiz. Bu bağlamda hastaya sorulan sorularda günlük klinik tecrübemiz dahilinde periodontoloji kliniğine yönlendirilen bir hastanın sadece eksik dişinin tedavisini veya dolgusunu yaptırmak istemesi sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur. Buna rağmen ülkemizde periodontal hastalığın farkındalığı ile ilgili detaylı bir araştırma bulunmaması nedeniyle bu yönde yapılacak çalışmalara ışık tutmak istiyoruz. Bu bilgilere dayanarak; çalışmamızın amacı objektif klinik bulgular ile hastaların bireysel beyanları arasındaki tutarlılığını belirleyerek, periodontal hastalığın farkındalığını değerlendirmektir. Bu amaçla gerçekleştirdiğimiz araştırmamızın sonuçlarına göre hastaların hastalıklarının farkında olmaması son derece yaygın bir durumdur.
Özet (Çeviri)
Periodontal disease is one of the most prevalent diseases on earth. Tooth loss caused by periodontal illness is reaching very high proportions in developing countries like ours. Both countries and the health insurance organizations are facing with huge costs for the rehabilitation of these losses. The prevention of diseases is the main target in today's medical practice. It is a well known fact that cancer types like breast cancer may be prevented by individual's self examination through the recommendations of health organizations. Simple non-surgical methods can be used before the spread of the disease. It is only possible if the people of the country are aware of the teeth and gum disease. The given message is very important to the society about the importance of early diagnosis of the disease because of the massive tooth losses are the result of the unheeded bleeding gums by the patient. Our clinical experience shows that the patients referred to the periodontology department mainly focus on their decayed teeth or prothesis needs. However, due to lack of a detailed research about the awareness of periodontal disease in our country, we would like to light the way for the future studies. Based on this information we had, the aim of our study was to evaluate the periodontal disease awareness of patients by comparing their clinical periodontal measurements and self reports. Our results showed that being unaware about their illnesses are highly prevalent among the patients.