Elit orta ve uzun mesafe koşucuların fizyolojik belirleyicilerinin araştırılması: Bir diskriminant analizi uygulaması
Elite middle and long distance runners to investigate the physiological determinants: A discriminant analysis application
- Tez No: 399102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN YAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırmanın amacı, elit orta ve uzun mesafe kadın koşucuların fizyolojik belirleyicilerini ortaya koymaya çalışmak, diskriminanat analizi ile de orta ve uzun mesafe koşucusu olmada hangi değişkenin daha fazla etkisi olduğunu tespit etmektir. Araştırmaya Orta mesafe koşan(10) deneklerin vücut ağırlıkları 48,35 ± 11,91 (kg), boy uzunlukları 165,18 ± 4,06 (cm), yaşları 19,00 ± 2,78 (yıl), antrenman yaşları 6,70 ± 1,94 (yıl),vücut yağ oranları % 13,44 ± 4,58, VO2max (ml/min/kg) 61,25±4,74, VO2 (ml/min) 3134,00±348,87, VCO2 (ml/min) 3655,80±503,51, KAH 186,50±4,17, RER1,14±,025 VO2VT1 2,65±,33, VO2VT2 2,99±,31 ve Hızmax (km/s) 18,65±,97 , olarak tespit edilmiş olup uzun mesafe koşan(10)deneklerin ise vücut ağırlıkları 49,12 ± 2,78 (kg), boy uzunlukları 164,54 ± 5,30 (cm), yaşları 22,27 ± 4,06 (yıl), antrenman yaşları 8,90 ± 3,69 (yıl),vücut yağ oranları % 13,09 ± 2,90 , VO2max (ml/min/kg) 61,50±10,08, VO2 (ml/min) 3048,30±431,94, VCO2 (ml/min) 3505,90±580,77, KAH 184,80±3,52, RER1,14±,056, VO2VT1 2,72±,39 ,VO2VT2 3,00±,42 ve Hızmax (km/s )18,25±1,98 olarak tespit edilmiştir.Uluslararası standartlarda artırımlı test uygulandı,gaz ölçümü,maksimal oksijen kullanımı ve solunum eşikleri hesaplandı. %5 anlamlılık düzeyinde, VYY, KAH, VO2max, RER, Hızmax ve VO2VT1 değişkenleri eş zamanlı olarak ele alındığında grupları birbirinden anlamlı olarak ayırmadığı görülmüştür(P˃0.05). Modele alınan değişkenlerin branşın (orta-uzun mesafe) belirlenmesinde %27 oranında rol oynamaktadır. Başka bir deyişle, bir atletin orta mesafe ve uzun mesafe gruplarından her birinde bulunma olasılığının %27'si bağımsız değişkenler tarafından açıklanmakta (R2=0.27), %73'ü açıklanamamaktadır (Wilks' Lambda=.725). Standart kanonik diskriminant fonksiyon katsayıları incelendiğinde fonksiyon üzerinde en yüksek katsayılar VYY, KAH ve Hızmax'a aittir. Bu değişkenler iki grup arasında farklılıkları ortaya koyan değişkenlerdir. Diskriminant analizi sonucunda uzun mesafe ve orta mesafe koşan elit kadın atletlerin toplamda doğru sınıflandırma oranı ise %75 oranında gerçekleşmiştir. Sınıflandırma analizinden elde edilen sonuçlar bu sınıflandırmanın önemli ve sonuçların tatmin edici olduğu ortaya çıkartmaktadır. Elit orta mesafe ve uzun mesafe kadın koşucuların ayırt (diskrimine) edilmesinde yeni bir yaklaşım sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine which physiological variables predict excellence in female middle- and long-distance runners.Ten(10) middle-distance runners (age 19,00 ± 2,78 years,years oftraining6,70±1,94,bodymass48,35±11,91kg,stature165,18±4,06cm,VO2max61,25±4.74ml/min/kg,bodyfat%13,44±4,58,HRmax186,50±4,17,RER1,14±,025,VO2VT1 2,65±,33, VO2VT2 2,99±,31 ,Hızmax 18,65±,97 and ten(10) long-distance runners (age 22,27 ± 4,06 years, years of training 8,90±3,69, body mass 49,12 ± 2,78 kg, stature 164,54 ±5,30 cm, VO2max 61,50 ± 10,08 ml/min/kg, body fat % 13,09±2,90 ,HRmax184,80 ± 3,52,RER 1,14±,056 ,VO2VT1 2,72±,39 ,VO2VT2 3,00±,42 ,Hızmax 18,25±1,98.Competing at international standard performed an incremental running test to exhaustion. Expired gas analysis was performed breath-by-breath and maximum oxygen uptake ( VO2max) and two ventilatory thresholds (VT1 and VT2) were calculated.. At the same time the 5% significance level, Bady fat %, HR, VO2max, RER, when Hızmax and VO2VT1 variables taken simultaneously from each group was observed that significant separation (P˃0.05). The branches of the variables in the model (medium-long distances) play a role in determining the rate of 27%. In other words, is described by a middle-distance and long-distance runner's arguments that 27% likelihood of each of the groups (R2 = 0.27), 73% could not be explained (Wilks' Lambda = .725). When the standard canonical discriminant function coefficients are examined on the highest coefficient functions of bady fat % belongs to HR and Hızmax. These variables are variables that reveal the differences between the two groups. As a result of the long distance and middle distance running discriminant analysis elite female athletes in total correct classification rate of 75% was realized. Classification results obtained from the analysis are demonstrated to be important in this classification and satisfactory results. Elite female middle-distance and long-distance runners differentiate a new approach is presented in the.