Spor eğitimi veren yükseköğretim kurumlarındaki öğretim elemanlarının mobbing algı düzeyleri
Mobbing perception levels of instructors on higher education institutions providing sports education
  1. Tez No: 399105
  2. Yazar: ELİF ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA PULUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Spor eğitimi veren yükseköğretim kurumlarında görevli öğretim elemanlarının olumsuz davranışlara maruz kalma, iş doyum, örgütsel bağlılık ile akademik performansları arasında ne düzeyde bir ilişkinin olduğunu saptamak, bu çalışmanın amacını oluşturmuştur. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın örneklemini 539 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri; Olumsuz Davranış Ölçeği (ODÖ), Örgütsel Bağlılık Ölçeği, Minnesota İş Doyumu Ölçeği, Akademik Performans Envanteri ve Kişisel Bilgi Formu ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this research was to determine the scope of the relationship between exposure of instructors of higher education institutions providing sports education to negative attitude, their work satisfaction, organizational commitment and their academic performances. The research uses the relational screening model. The sample of the research was comprised of 539 instructors. Research data has been gathered by Negative Attitude Scale (NAS), Organizational Commitment Scale, Minnesota Work Satisfaction Scale and Academic Performance Inventory and Personal Information Form.