Spor eğitimi veren yükseköğretim kurumlarındaki yöneticilerin liderlik stili algıları ve örgütsel sessizlik yaşama düzeyi
Perception of leadersip styles of administrators of higher education institutions providing sports educations and organizational silent living levels
  1. Tez No: 399106
  2. Yazar: FERHAT ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM FATİH YENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversitelerin spor eğitimi veren yükseköğretim kurumlarında görev yapan yöneticilerin çoklu liderlik stiline ilişkin algı düzeylerinin, genel liderlik algı düzeylerinin ve örgütsel sessizlik düzeylerinin belirlenmesi ve bu değişkenler arasındaki ilişkilerin ortaya konmasıdır. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın örneklemini 251 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri; Bass ve Avolio (1997) tarafından geliştirilen“Multifactor Leadership Questionnaire 5 – x short(MLQ)”veri toplama aracının Cemaloğlu (2007a) tarafından, daha sonra Şirin ve Yetim (2009) tarafından Türkçeye uyarlanan formu, Kahveci ve Demirtaş (2013) tarafından geliştirilen“Örgütsel Sessizlik Algı Ölçeği”, araştırmacı tarafından oluşturulan ve geçerlilik güvenirlik çalışması yapılan“Liderlik Algı Ölçeği”ve Kişisel Bilgi Formu ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this research is to determine the perception of administrators of higher education institutions providing sports education on multiple leadership style, their general level of perception on general leadership and organizational silence levels and determining the relationship between those variables. The research uses the relational screening model. The sample of the research was comprised of 251 instructors. The research data has been gathered by“Multifactor Leadership Questionnaire 5 – x short (MLQ)”data gathering tool developed by Bass and Avolio (1997) and its form adapted to Turkish by Cemaloğlu (2007a) then Şirin and Yetim (2009) and“Organizational Silence Perception Scale”developed by Kahveci and Demirtaş (2013), and“Leadership Perception Scale”and Personal Information Form developed and tested by a validity credibility study by the researcher.