Okul öncesi eğitim alan çocuklarda denge ve koordinasyon çalışmalarının bazı motorik özellikler üzerine etkisi
The effects of balance and coordination exercises on some motor skills of children receiving pre-school education
  1. Tez No: 399107
  2. Yazar: CEREN SUVEREN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi döneminde, bazıları bu çalışma için özel geliştirilmiş ekipmanlarla, oyun formatına dönüştürülmüş denge ve koordinasyon çalışmalarının etkisini incelemektir. Çalışmada öncelikli olarak 7 farklı test uygulamasının test tekrar yöntemi ile geçerlilik çalışması yapılmış ve testler geçerli bulunmuştur. Yaşları 4 ve 6 arasında değişen 33 erkek 34 kız toplam 67 öğrenci deney 1, deney 2 ve kontrol grupları olmak üzere 3 farklı gruba ayrılmış, deney 1 grubu, haftada 2 gün 20 dakikalık sportif aktivite dersine katılmış ve günlük okul aktivitelerine devam etmiş, deney 2 grubuna 8 hafta boyunca özelleştirilmiş denge ve koordinasyon antrenmanı haftada 2 gün 40 dk olarak uygulanmış, kontrol grubu ise sadece günlük okul aktivitelerine katılmıştır. Deney 2 – kontrol grubu koordinsyon testi puanları arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir.“Deney 1”ve“Deney 2”grubunun tüm denge ve koordinasyon testleri için ön test ve son test değerleri arasındaki fark anlamlı bulunmuştur.“Kontrol”grubunun“Test 1”için ön test ve son test sonuçları arasında anlamlılık vardır .“Kontrol”grubunun“Test 2,3,”için ön test ve son test arasında anlamlılık vardır. Bu sonuçlara bakılarak yapılan denge ve koordinasyon egzersizlerinin 4-6 yaş grubu çocuklar üzerinde etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine effects of the balance and coordination exercises transformed into the format of a game by specially developed equipment in pre-school stage. In this study, primiraly, validity checking of 7 different tests are done by test-retest method, and tests are validated. 33 boys and 34 girls of 67 children between the age of 4 and 6 are separated to experimental group 1, experimental group 2 and control group. Experimental group 1 attends the sport activity for 20 minutes twice a week, and keeps going daily school activities. Experimental group 2 attends the privatized balance and coordination exercise for 40 minutes twice a week for 8 weeks. Control group just keeps going daily school activities. Among the coordination test scores of the experimental group 2 and the control group, significant differences are determined. There is a significant difference between pretest and posttest values for the“experimental group 1”and“experimental group 2”'s all balance and coordination tests. There is a relevance between“control group”'s pretest and posttest results for“Test 1”. There is also a relevance between“control group”'s pretest and posttest for“Test 2, 3”. According to these results, it could be said that balance and coordination exercises can have an effect on children between 4 and 6.