Di-N-bütil fitalat'ın (DBP) tuba uterinada oluşturduğu değişikliklere karşı resveratrol'ün olası koruyucu etkilerinin yapısal düzeyde incelenmesi
The effects of di-N-butly phtlate and possible protective effect of resveratrol
  1. Tez No: 399168
  2. Yazar: PAKİZE NUR AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Di-n-bütil fitalat (DBP) endokrin bozucu bir fitalik asit esteridir. Plastikleştirici olarak boya, ilaçların enterik kaplamaları, oyuncaklar, gıda ambalajları gibi pek çok malzemede kullanılmaktadır. Organizmaya birçok olumsuz etkisi olduğu bilinen DBP, özellikle üreme sistemi üzerine etki ederek infertiliteye yol açabilmektedir. Resveratrol ise organizmayı oksidatif stres gibi faktörlere karşı koruyan, oldukça uzun zamandır bilinen ve kullanılan güçlü bir antioksidandır. Çalışmamızda endokrin yolakla organizmaya etki eden DBP'nin dişi üreme sistemine ait organlardan biri olan tuba uterina'lar üzerindeki olumsuz etkilerini ve bir antioksidan olan Resveratrol'ün bu olumsuz etkileri geri döndürebilme erkini histokimyasal ve immünohistokimyasal yöntemlerle araştırdık. Bu erekle 6 gruba ayırdığımız 20 günlük 36 adet dişi sıçana 30 gün süresince doza bağımlı olarak DBP, çözücü (Karboksimetil selüloz) ve DBP + Resveratrol uyguladık. Hematoksilen – eozin, Masson's trikrom boyamaları ve sitokrom – c primer antikoru ile incelediğimiz dokularda DBP'nin artan dozlara bağımlı olarak tuba uterina'ya hasar verdiğini, Resveratrol'ün ise bu hasarı geri çevirebilme erki olduğunu ancak yüksek doz DBP uygulanan grupta daha az etkili olması nedeniyle doz bağımlı olarak kullanılmasının olumlu etkisini arttırabileceği kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
Di-n-butyl phytalate (DBP) is an ester of phytalic acid that disturbs endocrine functions. It is used as a plasticizer in many substances such as dyes, enteric coatings of the drugs, toys and food packaging. It has many known adverse effects to the organism; particularly it can lead to infertility via its effects on the reproductive system. Resveratrol is a potent antioxidant that protects the organism against oxidative stress, it has been known and used for a long time. In our study, using histochemical and immunohistochemical methods we investigated the adverse effects of DBP on uterine tubes which are among the organs of female reproductive system, and the potential of Resveratrol as an antioxidant to reverse these adverse effects. For this purpose, we administered certain doses of DBP, solvent (carboxymethyl cellulose) and DBP+Resveratrol to 36 female rats aged 20 days which we divided into 6 groups during 30 days period. Examination of the tissues using hematoxylin-eosin, Masson's trichrome stains and cytochrome-c primary antibodies revealed that DBP caused damage to uterine tubes in a dose dependent way, and that Resveratrol had the potential to reverse these damage; however it was less effective in the group that received high dose of DBP, therefore we concluded that its favorable effects could be enhanced by using it in dose-dependent way.