Di-n Bütil Fitalat'ın (DBP) Epididimis ve Duktus Deferens'de oluşturabileceği hasar ve işlev bozukluklarına, Resveratrol'ün olası etkileri
Possible effects of Resveratrol on damage and function disorders of Epididymis and Ductus deferens on account of Di-n Buthyl Phthalate (DBP)
- Tez No: 288835
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ILGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Di-n bütil fitalat endokrin sistemin gelişim ve işlevini değiştiren endüstriyel ürünlerin içerisinde yer alan bir kimyasaldır. Resveratrol ise canlılarda çok önemli biyolojik etkilerinin olduğu bilinen bir antioksidandır. Tüm bu nedenlerden ötürü çalışmamızda; bir endokrin bozucu olan Di-n bütil fitalat'ın (DBP) epididimis ve deferenste oluşturabileceği hasarda antioksidan olarak Resveratrol'ün olası koruyucu etkilerinin immünohistokimyasal, TUNEL ve elektronmikroskobik düzeyde incelenmesi amaçlandı.Çalışmada 20 günlük 36 adet Wistar albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. Her grupta 6 denek olacak şekilde 6 grup oluşturuldu. I.Grup: Kontrol, II.Grup: CMC-10ml/kg, III.Grup: 500mg/kg/gün-DBP, IV.Grup: Grup: 1000mg/kg/gün-DBP, V.Grup: 500mg/kg/gün-DBP+20mg/kg/gün-Resveratrol, VI.Grup: 1000mg/kg/gün DBP+20mg/kg/gün-Resveratrol uygulanan grup olarak belirlendi. Süre sonunda alınan epididimis ve deferens dokuları alışılmış ışık mikroskop ve elektronmikroskop izlem yöntemlerinden geçirildi.Artan DBP dozuna koşut lümendeki spermiyumlarda baş anomalilerinin ve stereosilya dejenerasyonunun arttığı görüldü. Resveratrol' ün ise yüksek doz DBP uygulamasında c-kit tutulumu açısından etkin olmadığı saptandı. Deferens'te gruplar arasında c-kit tulumu açısından belirgin bir farklılık gözlenmezken, DBP-Resveratrol uygulanan gruplarda membranöz tutulumun diğer gruplara karşın arttığı belirlendi. Her iki dokuda, belirgin bir apoptotik hücre görülmedi. 1000 mgDBP-Resveratrol uygulamasında epididimisin ince yapısının kısmen korunduğu ancak yetersiz kaldığı saptandı. Deferenste ise, Resveratrol uygulaması ile düşük dozda ince yapının korunduğu, yüksek dozda stereosilya dejenerasyonunun sürdüğü belirlendi.Sonuç olarak DBP uygulamasının, artan dozla epididimis ve deferenste yapısal dejenerasyon oluşturduğu, Resveratrol'ün ise bunları koruyucu etkisiyle geri döndürebileceği, ancak yüksek doz DBP uygulamalarında yetersiz kaldığı belirlendi. Bu nedenle, DBP' nin doz arttıkça artan hasar düzeyinin geri döndürülebilmesi ereğiyle, Resveratrol uygulamalarında da doz belirlenmesiyle ilgili çalışmalara gerek olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Di-butyl phthalate is a chemical that changes function and development of the endocrine system and also involved in industrial products. The antioxidant Resveratrol has very important biological effects. For all these reasons, we aimed to observe the possible protective effects of Resveratrol which is an antioxidant against the damage of an endocrine disruptor di-butyl phthalate on epididymis and deferens with the immunohistochemical, TUNEL and electronmicroscobic methots.20 days old, 36 male Wistar albino rats used.They divided into 6 groups. Each group has 6 experimental subjects. I.Group: Control, II.Group: Solvent(CMC-10ml/kg), III.Group: 500 mg/kg/day-DBP, IV.Group: 500 mg/kg/day-DBP+20mg/kg/day-Resveratrol ,V.Group: 1000 mg/kg/dayDBP, VI.Group: 1000 mg/kg/day+20mg/kg/day-Resveratrol. Finally, deferens and epididymis tissues were taken and turn to blocks through the usual methods of light and electronmicroscopy methods.Degeneration of stereocilia and head anomalies of spermium was increased parallel with increasing of DBP. C-kit immunstaining in Resvaratrol treated tissue wasn?t effective with the high doses of DBP. In deferens between groups, while a significant difference wasn?t observed in c-kit immunestaining, in the DBP-Resveratrol treated groups membranous c-kit immunreactivity increased. In TUNEL, there wasn?t recognizable apoptotic cell. 1000 mg-DBP-Resvratrol treated group was partially preserved the ultrastructure of the epididimis but insufficently. The ultrastructure was preserved by resverotrol but stereocilia degeneration occured in the high dose.In the result higher dose DBP elicits structural degeneration in epididymis and deferense, and using of resveratrol can turn these changes back by its protective effects. But in higher dose DBP, Resveratrol was insufficient. Therefore, the aim of reverting the damage that increase with increasing DBP dose, studies about resveratrol dose was considered to be necessary in Resveratrol applications.