Cyclophosphamide ile indüklenmiş ovaryum hasarında kemik iliği kökenli mezenkimal kök hücrelerin ve ovarıan stromal kök hücrelerin follikül maturasyonundaki etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects on follicular maturation of bone marrow derived stem cells and ovarian stromal stem cells on cyclophosphamide induced ovarian failure
- Tez No: 399167
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN ÖZOĞUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kanser tedavisinin uzun süreli yan etkilerinden biri de gonadal disfonksiyondur. Kemoterapik ajanların gonadotoksik etkisiyle oluşan infertilite ve erken menapoz, genç kadın hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Cyclophosphamide kanser tedavisinde kullanılan alkilleyici bir ajandır. Kök hücrelerin kendini yenileme özellikleri ve farklanma potansiyelleri infertilitede yeni tedavilerin geliştirilmesi açısından umut kaynağı olabilir Bu çalışmada kemoterapi ile indüklenmiş ovaryum hasarında kemik iliği kökenli mezenkimal kök hücrelerin (KİKMKH) ve ovarian stromal kök hücrelerin (OSMKH) follikül maturasyonu üzerine etkileri histomorfolojik (H&E) ve moleküler (p34Cdc2, BMP-6, BMP-15, connexin-43) düzeyde incelendi. 36 adet wistar albino cinsi dişi sıçan; 3 gruba ayrıldı. I. cyc grubu, II. cyc+KİKMKH grubu ve III.cyc+OSKH grubu. Cyclophosphamide uygulaması histomorfolojik ve moleküler düzeyde hasar oluşturdu. Kemik iliği kökenli mezenkimal kök hücre uygulaması bu hasarı kısmen önledi ancak ovaryum kökenli mezenkimal kök hücre grubu cyclophosphamide uygulamasından en az etkilenen gruptu.
Özet (Çeviri)
One of the long term side effect of the cancer theraphy is gonadal dysfunction. Infertility and early menapause which were caused by the gonodotoxicity of the chemotherapotic agents, effect the quality of life of the young women. Cyclophosphamide is one of the alkylating agent used in cancer theraphy. The self-renewal and differentiation capacity of the stem cell may give hope for new therapies on infertility. In this study the effects of the Bone marrow-derived mesenchymal stem cells (BM-MSCs) and Ovarian stromal stem cells (O-SSCs) on the chemotheraphy induced ovarian damage was evaluated by histomorphological (H&E) and molecular ( p34Cdc2, BMP-6, BMP-15, connexin-43) methods. 36 Wistar albino rats divided into three groups. 1st Group is Cyclophosphamide administered group, 2nd group is Cyclophosphamide + Bone marrow-derived mesenchymal stem cell administered group, 3rd group is Cyclophosphamide + Ovarian stromal stem cell administered group. Cyclophosphamide administration caused histomorphological and molecular damages. Bone marrow derived mesenchymal stem cell administration partially prevented this damage, but Ovarian stromal stem cell administered group was the group which effected at least by cyclophosphamide.