Yeşil çayın (Camellia sinensis (L.) Kuntze) fitoterapideki yeri ve önemi
The importance and the place of green tea (Camellia sinensis (L.) Kuntze) in phytotherapy
- Tez No: 399170
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yeşil çay (Camellia sinensis (L.) Kuntze),Dünyadaki en eski ve sudan sonra en çok tüketilen içeceklerden biridir. Halk arasında 'çay' olarak bilinen C. sinensis, Theaceae familyası bitkisidir. İlk olarak Çin' de rastlanan bu bitki, Geleneksel Çin Tıbbı' nda ve Ayurvedik tedavide yaygın olarak kullanılır. Bu çalışmada, Türkiye'de C. sinensis içeren farmasötik preparatlar, taze toplanmış çay yaprakları ve aktardan kuru toz halde alınan çay numunelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu nedenle; makroskobik ve mikroskobik incelemeler, yabancı madde miktar tayini, total kül miktar tayini, asitte çözünmeyen kül miktar tayini, kurutmada kayıp deneyleri ile kateşinlerin tespiti için İnce Tabaka Kromatografisi (İTK) analizleri yapılmıştır. Ana bileşenlerin; -epigallokateşin-3-gallat, (-)-epigallokateşin ve epikateşin-3-0-gallat olduğu belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, aktardan alınan toz drog örneklerinin istenen spesifikasyonları karşılamadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Green tea (Camellia sinensis (L.) Kuntze) is one of the oldest and the most widely consumed beverage after water in the world. C. sinensis is known among the people as tea and is a member of the family 'Theaceae'. China is the origin of C. sinensis, thus it is used in traditional Chinese medicine as well as Ayurvedic treatment. The aim of the present research is to compare microscopic, macroscopic and physicochemical features of the preparations of C. sinensis, purchased from local markets and freshly collected tea leaves. Thin Layer Chromatography (TLC) for the determination of catechins revealed that –epigallocatechin-3-0-gallate, (-)-epigallocatechin and (-)-epicatechin-3-O-gallate are the major constituents of green tea. The results of the analyses showed that powdered samples of C. sinensis which were purchased from local markets do not meet the required specifications.