Benzoapiren uygulamasında servikste oluşan değişikliklere bir antioksidan olan curcuminin etkisi
The effect of curcumin as an antioxidant on the changes in the cervix during the benzoapyrene application
  1. Tez No: 399189
  2. Yazar: DENİZ ERĞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ILGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmamızda, çevresel kirliliğin etmenlerinden BAP'ın servikste oluşturabileceği hasarlara bir antioksidan olarak Curcumin'in olası koruyucu etkilerinin histokimyasal yöntemlerle incelenmesi amaçlandı. Araştırmamızda, 36 adet Wistar albino dişi sıçan, her grupta 6 denek olacak şekilde 6 gruba ayrıldı 1. Grup: Kontrol, 2. Grup: Mısır yağı, 3. Grup: DMSO, 4. Grup: BaP, 5. Grup: Curcumin, 6. Grup: BaP +Curcumin olarak belirlendi. 6 hafta sonunda deneklerin serviks dokuları alınarak alışılmış ışık mikroskobik izleme yöntemlerinden geçirildi. Kesitler Hematoksilen-Eozin ve Masson' un üçlü boyama yöntemi ile boyandı. Yapılan incelemelerde kontrol grubu, mısır yağı grubu, DMSO grubu ve curcumin uygulanan grupta yapısal değişimlerin birbirine eşdeş olduğu gözlemlendi, BaP uygulamasında epitel düzenleniminin oldukça bozulduğu, epitelde metaplazik değişimlerin ortaya çıktığı ayırt edildi. Epitel alt katmanlarında belirgin bir yapısal değişim izlenmezken, üst katmanlarda hücrelerinin kübik ve prizmatik şekle dönüştüğü ve bu hücre şekillerine uyumlu çekirdek yapısal değişimleri ilgi çekiciydi. Stromada lenfosit infiltrasyonu gözlemleniyordu. Curcumin+BaP uygulanan gruplarda epitelin sadece BaP uygulanan gruba karşın belirgin olarak korunduğu izlendi. Çalışmamızda istatistiksel olarak deney grupları arasında vücut ağırlıkları, serviks dokusu ağırlıkları karşılaştırılarak bir fark gösterip göstermedikleride değerlendirildi. Yapılan ölçümler sonucunda vücut ağırlık verileri üzerinden yapılan değerlendirmelerde, Curcumin ve Bap + Curcumin grupları, diğer gruplarla karşılaştırıldığında vücut ağırlığında istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş saptandı. Serviks dokusu ağırlıkları, epitel boyu ve tüm duvar kalınlıkları arasında ise gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark belirlenmedi. Sonuç olarak; BaP uygulamasının serviks üzerinde en belirgin olarak epitel düzenleniminde ve özellikle üst katmanlardaki hücrelerde bozulmaya yol açtığı ve metaplazik değişimlere neden olduğu saptandı. Yine bu uygulamanın, stromada lenfosit infiltrasyonunu arttırdığı gözlemlendi. Curcumin uygulamasının ise, BaP' ın neden olduğu bu değişimler üzerinde belirgin derecede koruma sağladığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In our study we aimed to investigate the possible protective effects of Curcumin one of the antioxidants, on the possible damage to the cervix caused by BAP, which is a component of the environmental pollution by using histochemical methods. For the study 36 Wistar albino female rats have been classified in 6 groups with 6 rats in each group. 1. Group: Control, 2. Group: corn oil, 3. Group: DMSO, 4. Group: BAP 5. Group: Curcumin and the 6. Group: BAP+Curcumin have been defined. After 6 weeks the cervix tissues have been extracted and processed on common light microscopy investigation. The slices have been stained with Hematoxylin-Eosin and Masson Trichrome methods. As the result of the structural investigation the structural changes in the Control Group, Corn Oil Group, DMSO Group and the Curcumin applied Group have been identified to be equal. In the BAP applied group the epithelial pattern was mostly disordered and metaplasia changes in the epitelium have been identified. No significant structural changes was observed in the lower layers of the epitelium but the cells in the upper layers transformed to cubic and prismatic forms. The structural change of the nucleus according to the cell formation was very interesting. The lymphocyte infiltration in the stroma has been observed. In the Curcumin+BAP applied group the epithelium was significantly protected in comparison to the only BAP applied group. In our study, the body weight and the cervix tissue weight have been statistically compared between the experiment groups to find out whether there were differences between them. As a result of the measurements, the investigation of the body weight data, the Curcumin and BAP+Curcumin groups have been identified to have a statistically significant lower body weight in comparison to all other groups. Statistically no significant differences have been found between all the groups in cervix tissue weight, the ephitelium length and all wall thicknesses. As a result, the BAP application has been found to have the most significant damage in the cervix by the disorder in the epithelial pattern and metaplasia changes, especially on the cells in the upper layer of the epitelium. Moreover this application has been observed to increase the lymphocyte infiltration in the stroma. On the other hand it is concluded that the Curcumin application has a significant protection to the changes caused by BAP.