Substitve fenilglioksalların sentezi ve reaksiyonları
  1. Tez No: 55806
  2. Yazar: SEVİNÇ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NACİYE TALINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışmada bir a-dikarbonil bileşiği olan fenilglioksal ve türevlerinin 2-naftol ve rezorsinol ile asidik ortamdaki reaksiyonları incelenmiştir. Başlangıç bileşiği olan fenilglioksal ve türevleri, asetofenon ve türevlerinin SeOa ile oksidasyonuyla hazırlanmıştır. Fenilglioksal ve türevleri 2-naftol ile dioksepin türevlerini vermişlerdir. Reaksiyon kondenzasyon aşaması sonrası asetalleşme yerine fenil halkası ile bir halka kapanması ile yürümüştür. Fenilglioksal türevlerinin molekül içi asetalleşme yapmayıp, fenil halkası ile eter ler lesme reaksiyonuna gitmesi hacimsal olarak daha küçük bir fenol ik bileşiğin nasıl davranacağı sorusunu getirmiş ve bu nedenle reaksiyonlar rezorsinol ile tekrarlanmıştır. Aynı bileşikler rezorsinol ile benzofuran türevi vermişlerdir. Reaksiyon kondenzasyon aşaması sonrası yarı asetalleşme ve su ayrılması ile furaıı halkasının oluşumu şeklinde gerçekleşmiştir. Bir 0-ketoaldehit olan benzoilasetal dehit 2-naftol ve rezorsinol ile farklı ürünler vermiştir. 2-naftol ile bir benzopiran yapısı oluşmuştur. Reaksiyon kondenzasyon sonrası molekül içi yarı asetalleşme ve su eliminasyonu ile tamamlanmıştır. Rezorsinol ile kondenzasyon sonrası tam asetalleşme ile dibenzodioksosin türevi oluşmuştur. Sonuç olarak rezorsinol ' ün yarı asetalleşme reaksiyonu verdiği durumlarda 2-naftol hiç asetalleşme vermemiş» rezorsinol ' ün asetalleşme verdiği reaksiyonlarda 2-naftol hemiasetal vermiştir. Elde edilen ürünlerin yapıları TLC, İR» '.H-NMR ve MASS analiz yöntemleriyle aydınlatılmaya çalışılmıştır. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY SYNTHESIS AND THE REACTIONS OF SUBSTITUE PHENYL GLYOXALS In order to synthesize the substitute phenylglgoxal four methods were used. First method was oxidation of w-bromo acetophenon by dimethyl sulfoxide. Iv O C -CH2Br +CH3SOCH3 Second method was convert ion of ketal nitrates to corresponding dicarbonly derivatives, under the influence of sodiumacetate in Dimethylsulf oxide at 20-25 °C. Third method was the reaction w-bromo acetophenon with morpholine... 0..o x-