Serbest cimnastik ve pilates mat egzersizlerinin 11 – 12 yaş çocuklarında omuz ve kalça esnekliğine etkileri
The effects of free gymnastics and pilates mat exercises on shoulder and hip flexibility in children aged 11-12
- Tez No: 399195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Pilates yönteminin, çocukların doğal gelişimini desteklediği, cimnastikteki açma germe hareketlerinin çocuklar için gelişimlerinde son derece faydalı olduğu bilinmektedir. Çünkü tüm kas gruplarının çalışmasını sağlayan, onlara esneklik, koordinasyon gelişiminde katkıda bulunan ve serbest cimnastik egzersizlerinin bir alt formu olarak kullanılan bir spordur.Bu çalışmada Adana ilinde Bahçeşehir Koleji ortaokul bölümünde öğrenim gören 11 – 12 yaş aralığındaki öğrencilerde, omuz ve kalça esnekliğinin gelişiminde 10 haftalık pilates mat egzersizleri ve serbest cimnastik egzersizlerinin etkileri incelenmiştir. Araştırmaya 68 öğrenci katılmış olup, öğrencilerden 48 tanesi serbest cimnastik ve pilates mat egzersiz grubu olarak deney grubunu ve 20 tanesi de kontrol grubunu oluşturmaktadır. Deneklerin yaş, boy ve vücut ağırlığı ortalamaları sırasıyla bayan deney grubu ve kontrol grubunun 11,63±0,492 ve 11±0,000 yıl; 157,96±8,578 ve 152,20±2,588 cm; 54,56±9,095 ve 48,60±6,465 kg'dır. Erkek deney grubu ve kontrol grubunda yaş, boy ve vücut ağırlığı ortalamaları sırasıyla 12±0,000 ve 11±0,000 yıl; 159,38±6,249 ve 151,73±3,615 cm; 56,95±5,380 ve 51,73±5,007 kg'dır. Denekler gönüllülük esasına uygun olarak seçilmiş olup, egzersizler okul saati dışındaki serbest zaman dilimlerinde uygulanmıştır. Haftada iki gün deney grubuna 40 dakikalıkserbest cimnastikve pilates mat egzersiz programı uygulanmıştır. Çalışmada ön test - son test gruplu deneysel desen yöntemi kullanılmış olup dinamik esnekliği ölçmek amacıyla, aktif kas hareketleri (omuzda fleksiyon, ekstensiyon, abdüksiyon, kalçada fleksiyon, ekstensiyon) gonyometre aleti ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is known that pilates method supports the natural growth process and the stretching exercises in gymnastics are extremely beneficial for growth in children. Because it is a type of sports that enables all muscle groups to work, and contributes to their flexibility and coordination development, and is a subtype of free gymnastics exercises.In this study, the effects of free gymnastics and pilates mat exercises on shoulder and hip flexibility development in students aged 11-12 studying at Bahçeşehir Private Secondary School in the city of Adana over 10 weeks were investigated. The study consisted of 68 students, 48 of which formed the free gymnastics and pilates mat exercise group, in other words, the experiment group, and the remaining 20 formed the control group. The age, height and body weight of the subjects female experiment group and control group are 11,63±0,492 and 11±0,000 years; 157,96±8,578 and 152,20±2,588 cm; 54,56±9,095 and 48,60±6,465 kgs. Age, height and body weight medium of the male experiment group was respectively 12±0,000 and 11±0,000 years; 159,38±6,249 and 151,73±3,615 cm; 56,95±5,380 and 51,73±5,007 kgs.The students were picked on a voluntary basis and the exercises were carried out during free time outside of the school hours.The experiment group took part in 40 minutes of free gymnastics and pilates mat exercise scheme twice a week. In this study, pre-test and end-test grouped experimental pattern method was used and in order to measure flexibility, the active muscle movements (shoulder flexion, shoulder extension, shoulder abduction, hip flexion, hip extension) were measured with a gonyometer device. As a result, the free gymnastics and pilates mat exercise group findings showed that their shoulder and hip flexibility values showed an increase compared to that of the control group.