Artistik cimnastik halka aleti yarışma performansının enerji dönüşümü ve toparlanma süreçlerinin incelenmesi
Investigation of Energy Conversion and Recovery Processes in Artistic Gymnastics Still Rings Performance
  1. Tez No: 878906
  2. Yazar: BARIŞ PEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ORKUN PELVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Artistik cimnastik erkekler halka aletinde gerçekleştirilen yarışma serisi sırasında ve sonrasındaki toparlanma süreçlerinde,biceps brachii kas içi oksijen doygunluğu değişimleri, kalp atım hızı değişkenliği ve kan laktat seviyesi değişkenliklerinin birlikte değerlendirilerek halka aleti yarışma performansı fizyolojisi hakkında detaylı bilgi edinmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya, 18 yaş ve üzeri erkekler artistik cimnastik milli takım sporcuları katılmıştır. Sporcuların 10 dakikalık dinlenim ölçümleri esnasında kalp atım hızı değişkenliği, biceps brachii %SmO2 ve kan laktat ölçümleri gerçekleştirilmiştir. 20 dakikalık serbest ısınma sonrasında halka aletinde serilerini gerçekleştiren sporcularda biceps brachii %SmO2 ve kalp atım hızı ölçümü gerçekleştirilmiştir. Seri sonrası 5 dakika boyunca toparlanma ölçümleri sırasında da %Smo2, kalp atım hızı, 1. dakika, 3. dakika ve 5. dakika kan laktat seviyeleri kaydedilmiştir. Bulgular: Cimnastikçilerin gerçekleştirdiği yarışma serisi başlangıcında (148.7) ve bitişinde (177.1) kalp atım hızı değerleri yüksektir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to investigate intramuscular oxygen saturation changes, heart rate variability and blood lactate level variability during and after the competition series of men's artistic gymnastics ring apparatus. Materials and Methods: The study involved male athletes from the national artistic gymnastics team who were 18 years of age or older. During a 10-minute resting measurement period, heart rate variability, biceps brachii %SmO2, and blood lactate measurements were recorded. Following a 20-minute free warm-up, the athletes performed their routines on the rings apparatus, during which biceps brachii %SmO2 and heart rate measurements were taken. Additionally, during a 5-minute recovery period post-routine, %SmO2, heart rate, and blood lactate levels at the 1st, 3rd, and 5th minutes were recorded. Results: The heart rate values of the gymnasts were high at the beginning (148.7) and end (177.1) of their competition routine.