Pediyatrik yoğun bakımda yatan nörolojik hastalarda enteral yolla farklı beslenme türlerinin gastrointestinal sistem ve hastanede kalış süresine etkisi
Effect of different enteral feeding methods on gastrointestinal system and hospitalization duration in neurologic patients in pediatric intensive care unit
- Tez No: 399198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL YILDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma pediyatrik yoğun bakım ünitesinde yatan ve nörolojik hastalık tanısı almış olan, yaş aralığı 3-14 ay arasında değişen, nazogastrik tüp ile aralıklı bolus ve sürekli infüzyon yöntemleri ile beslenen toplam 35 hasta üzerinde çalışma yapılmıştır. Bu beslenme yöntemlerinin gastrointestinal sistem üzerine olan etkisi ve beslenme tiplerine göre hastanede kalış süresine olan etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Hastaların genel özellikleri ile beslenme yöntemlerine göre gelişen komplikasyonlarının belirlenmesi, biyokimyasal parametrelerinin kaydı için anket formu uygulanmıştır. Çalışmaya alınan hastaların yaşa göre boy ve yaşa göre ağırlıkları benzer çıkmıştır. Sürekli infüzyon ile beslenen hastalar ile aralıklı bolus beslenen hastalar arasında birinci ve dördüncü günde enerji, makro besin öğeleri alımları ile gereksinim karşılama yüzdelerinde istatistiksel açıdan anlamlı fark saptanırken (p0,05). Çalışmada beslenme gruplarındaki hastaların formül mama ile aldıkları sıvı miktarları birinci, dördüncü ve yedinci günde takip edilmiş olup, bu günlerdeki mama ile sıvı alımları sürekli infüzyon şeklinde beslenen hastalarda aralıklı bolus beslenen hastalara göre daha yüksek ve daha hızlı bir şekilde karşılanmıştır (p0,05). Komplikasyonların gelişimi yedi gün süre ile takip edilmiş olup, günlere göre gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study includes patients in intensive care unit with the diagnosis of neurological disease. Group consists of 20 female and 15 males with age of 3-14 months. These 35 patients were grouped with different feding regimens as with intermittent bolus via nasogastric tube, and continuous infüzyon method, and evaluated for effects on gastrointestinal system and duration of hospitilization. Sample survey was done for biochemical analysis and complications for each group. Groups were found to be similar in terms of body weight and length according to age (p>0,05). While significant difference was determined between groups on first and fourth day of the study with the values of energy, macronutrients (p0,05). The formula and fluid intake was found to be high and faster in continous infüzyon method (p0,05).