Çocuk yoğun bakım kliniği'ne sepsis nedeniyle yatan hastaların klinik sonuçları ve mortalite belirteçleri
Clinical outcomes and mortality predictors of patients with sepsis in pediatric intensive care unit
- Tez No: 466987
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BERNA ANIL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sepsis çocuklarda sık görülür ve mortalite oranı yüksektir. Çocuk yoğun bakıma girişte hastalık şiddetini ve mortaliteyi öngörmek önemlidir. Bu çalışmanın amacı, çocuk yoğun bakım ünitesinde sepsis tanısı ile izlenen hastalarda mortaliteyi ve morbiditeyi öngörmede kullanılan klinik bulgular, laboratuvar parametreleri ve skorlama sistemlerinin etkinliklerinin araştırılmasıdır. Bu çalışma geriye dönük olarak yürütüldü. 01.Ocak.2010 – 31. Aralık 2016 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Kliniği'nde izlenen ve sepsis tanısı alan 1 ay-18 yaş çocuklar çalışmaya dâhil edildi. Hastaların, demografik bilgileri, çocuk yoğun bakıma giriş sırasında saptanan klinik ve laboratuvar parametreleri değerlendirmeye alındı. Tüm hastaların Pediatrik Mortalite İndeksi (PIM) skoru, Pediatrik Mortalite Riski (PRISM) skoru, Pediatrik Lojistik Organ Yetmezliği (PELOD) skoru ve Vazoaktif İnotrop Skoru (VIS) hesaplandı. Morbidite göstergesi olarak Çocuk Yoğun Bakımda yatış süresi ve mekanik ventilatör süresi kullanıldı. Toplam 219 sepsis tanılı hasta (ortalama yaş 33,7 ± 46,4 ay; maks: 204 ay; min: 1 ay; ortanca: 12 ay; ÇDA: 5-36 ay; %52,5 erkek) çalışmaya dahil edildi. Hastaların 160'ında (%73,1) altta yatan kronik hastalık mevcuttu. Hastaların 123'ünde (%56,2) enfeksiyon odağı saptandı. Solunum sistemi enfeksiyonları (104 olgu; %47,5) en sık saptanan enfeksiyon odağı idi. Hastaların 44'ünde (%20,1) kan kültüründe üreme saptandı. Koagülaz negatif Staphylococcus aureus (S. aureus) en sık saptanan mikroorganizmaydı. Hastaların 169'u (%77,2) septik şok tanısı alırken, 171'i (%78,1) mekanik ventilatöre bağlandı. Mekanik ventilatör süresinin ortanca değeri 144 saat idi. Olguların 172'sinde (%78,5) solunum, 158'inde (%72,1) kardiyovasküler sistem yetmezliği mevcuttu. 72 olgu (%32,9) kaybedildi. Çocuk yoğun bakımda ortanca yatış süresi 11 gün, hastanede yatış süresi ortancası ise 23 gün idi.
Özet (Çeviri)
Sepsis is common in children and has a high mortality rate. It is important to predict disease severity and rate of mortality at admission of pediatric intensive care unit (PICU). The aim of this study is to investigate the efficacy of clinical findings, laboratory parameters and scoring systems in predicting mortality and morbidity in patients with sepsis in the PICU. The study was conducted retrospectively. Between January 1, 2010 and December 31, 2016, children aged 1 month-18 years who were diagnosed with sepsis in the PICU, University of Health Sciences Tepecik Training and Research Hospital were included in the study. Clinical and laboratory parameters, demographic information were evaluated. Pediatric Index of Mortality (PIM) score, Pediatric Risk of Mortality (PRISM) score, Pediatric Logistic Organ Failure (PELOD) score and Vasoactive Inotrop Score (VIS) were calculated for all patients. The length of stay in PICU and duration of mechanical ventilation was used as morbidity indicators. A total of 219 patients with sepsis were included in the study (mean age 33.7 ± 46.4 months; max: 204 months; min: 1 month; median: 12 months; 52.5% male). 160 (73.1%) of the patients had underlying disease. In 123 (56.2%) of the patients, the infection source was detected. Respiratory system infections (104 cases, 47.5%) were the most common infectious disease. Positive blood cultures were detected in 44 (20.1%) patients. Coagulase negative S. aureus was the most frequently detected microorganism. Of the patients, 169 (77.2%) were diagnosed with septic shock, while 171 (78.1%) were mechanically ventilated. The median duration of the mechanical ventilation support was 144 hours. 172 cases (78.5%) had respiratory and 158 (72.1%) had cardiovascular system insufficiency. 72 cases (32.9%) were lost. The median length of stay in PICU was 11 days, while the median length of stay in hospital was 23 days.