2014-2016 yılları arasında pediatri yoğun bakım ünitesinde akut gelişen nörolojik hastalıkların klinik takip ve yakın dönem prognozu açısından değerlendirilmesi
Assessment of clinical follow-up and short-term prognosis in acute neurological disorders managed in pediatric intensive care unit between 2014 and 2016
- Tez No: 507417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Nörolojik hastalıklar çocuk yoğun bakım ünitesinde morbidite ve mortalite açısından önemli bir yere sahip olmakla birlikte; bu konuda literatürde kısıtlı sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmada amaç, çocuk yoğun bakım ünitesinde izlenen nörolojik bozuklukların tanı, tedavi ve takip özelliklerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'ne 01.01.2014-31.12.2016 tarihleri arasında yatan ve nöroloji konsültasyonu istenen, öncesinde nörometabolik ve nöromusküler hastalık tanısı olmayan, 1 ay-18 yaş arasında olan 156 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, Glaskow Koma Skoru, tanıları, uygulanan yoğun bakım müdahaleleri, yapılan tanısal işlemler, yoğun bakım ve hastanede yatış süreleri, kardiyopulmoner arrest öyküsü, mortalite ve 1 yıllık nöroloji poliklinik takipleri açısından geriye dönük olarak hastane veri-kayıt sisteminden kaydedildi ve çocuk yoğun bakım uzmanının olup olmamasına ve yaş gruplarına göre veriler karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 4.7±5.1 yıl olup 88'i (%56.4) erkek idi. Hastalar yaş grubuna göre incelendiğinde; %49.4'ü 1-24 ay, %35.9'u 25-144 ay, %14.7'si ise 144 aydan büyüktü. Ortalama Glaskow koma skoru (GKS) 8.5±4.4 saptandı. En sık yatış tanıları sırasıyla status epileptikus (%38.5) ve santral sinir sistemi enfeksiyonu (%9) idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Although neurological disorders are important for morbidity and mortality in pediatric intensive care unit (PICU), there is limited number of studies in the literature. In this study, it was aimed to evaluate diagnosis, management and follow-up characteristics of neurological disorders treated in PICU. Material and methods: The study included 156 patients (aged 1 month-18 years) admitted to University of Health Sciences, Dr. Sami Ulus Maternity and Children's Health and Diseases Training and Research Hospital between 01.01.2014 and 21.12.2016 who had no known neurometabolic or neuromuscular diseases and were ordered neurology consultation. In all patients, data regarding demographic characteristics, GCS score, diagnosis, PICU interventions, diagnostic interventions length of hospital and PICU stay, history of cardiopulmonary arrest, mortality and one-year neurological follow-up were retrospectively extracted from database. Patients were compared according to presence or absence of pediatric intensivist and age groups. Results: Mean age was 4.7±5.1 years in the study population; of the patients, 88 (56.4%) were male. When assessed according to age groups, 49.4% were aged 1-24 months whereas 35.9% were aged 25-144 months and 14.7% were aged >144 months. Mean GCS score was calculated as 8.5±4.4. At admission, most common diagnoses were status epilepticus (38.5%) and central nervous system infection (9%).