Glutaminle zenginleştirilmiş total parenteral nütrisyon desteğinin serebrovasküler olay tanısı almış hastaların klinik seyrine etkisi
The effect of total parenteral nutrition support enriched with glutamine on clinical outcome with cerebrovascular accident patients
- Tez No: 399219
- Danışmanlar: PROF. NEVİN ŞANLIER, DOÇ. DR. GAMZE AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma; Ocak 2012 – Aralık 2012 tarihleri arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Yoğun Bakım Kliniği'nde takip edilen, SVO tanılı Total Parenteral Beslenme Desteği (TPN) desteği alan yoğun bakım hastaları ile planlanmış randomize, kontrollü ve retrospektif bir çalışmadır. Bu araştırma, glutamin aminoasidi (0,5 g/kg/gün glutamin-alanin dipeptidi) ile zenginleştirilmiş TPN desteğinin; hastaların biyokimyasal parametreleri, klinik durumları ve vücut bileşimlerine olan etkisini gözlemlemek amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Bu çalışmada yaşları 34-92 yıl arasında değişen 38 hasta ile çalışılmış; 23 hastaya glutamin ile zenginleştirilmiş TPN desteği (çalışma grubu), 15 hastaya standart TPN desteği (kontrol grubu) uygulanmıştır. Hastalar en az 7, en fazla 21 gün süre ile takip edilmiştir. Takip başlangıcı ve sonunda hastaların biyokimyasal parametreleri ve vücut analizleri ölçülmüştür. Hastaların takip başlangıcında Akut Fizyolojik Ve Kronik Sağlik Durum Değerlendirmesi (APACHE-II), Ulusal Sağlik Enstitüsü İnme Skalasi (NIH) ve Nütrisyonel Risk İndeksi (NRS-2002) tarama testleri, takip başlangıcından 1 ay sonra Barthel İndeks (Bİ) ve Modifiye Rankin Skalası (MRS) skorlamaları yapılmıştır. Uygulanan TPN içerikleri (enerji, karbonhidrat, protein, yağ) açısından gruplar arası anlamlı bir farklılık yoktur (p>0,05). Araştırma sonunda gruplar arası mekanik ventilasyon desteği, hastanede kalış süreleri açısından anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Hastalarda biyokimyasal parametreler arasında prealbumin seviyesinde kontrol grubunda istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde bir azalma gözlenirken, çalışma grubunda prealbumin seviyesinde anlamlı bir değişim gözlenmemiştir (p>0,05). Ölçülen prealbumin değerleri sırasıyla kontrol ve çalışma grubunda ilk ve son ölçülen ortalama değerler; 20,2±8,78 mg/dL; 20,1±10,37mg/dL ve 16,7±7,76 mg/dL; 17,5±9,08mg/dL şeklindedir. Vücut bileşimindeki değişim açısından gruplar arası anlamlı düzeyde bir farklılık saptanmamıştır. Biyoelektrik impedans analizi yöntemi ile ölçülen vücut kas kütlesi(kg) ilk ve son ölçülen ortalama değerler kontrol ve çalışma grubunda sırasıyla 28,5±7,51kg; 29,5±5,65 kg ve 35,9±11,10kg; 35,1±11,54 kg şeklindedir. İstatistiksel olarak anlamlı düzeyde olmasa da kontrol grubunda kas kütlesinde artış, çalışma grubunda azalma gözlenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda glutamin ilavesinin hastanın klinik seyrine ve vücut bileşimine anlamlı düzeyde etkili olmadığı, biyokimyasal parametrelerden prealbumin üzerinde ise; çalışma grubundaki daha yoğun inflamasyon durumuna rağmen düşüşü önleyebilecek ölçüde faydalı olabileceği söylenebilir. Ancak bu sonuçlar düşük örneklem sayısından etkilenebileceğinden daha yüksek örneklem sayısı ile yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This is a planned-randomized, controlled and retrospective study done with intensive care patients who are diagnosed with Cerebrovascular Accident (CVA) and get Total Parenteral Nutrition Support (TPN) in Ankara Numune Training and Research Hospital Neurology Intensive Care Clinic between January 2012 and December 2012. This research is planned and conducted to see the effect of TPN support enriched with glutamin aminoacid (0,5 g/kg/day glutamin-alanin dipeptid) on the biochemical parameters, clinical conditions and body compositions in patients. It was studied with 38 patients whose aged between 34-92 years. 23 patients were provided glutamin enriched TPN support (study group), 15 were provided standard TPN support (control group). Patients were examined minimum 7, maximum 21 days. At the beginning and end of the examination period, the biochemical parameters and body analysis were measured. At the beginning of examination period, Acute Physiology and Chronic Health Evaluation II(APACHE-II), National Institutes of Health Stroke Scale (NIH) scores and Nutritional Risk Screening (NRS-2002) scan tests; and 1 month after that Barthel Index(BI) and Modified Rankin Scale(MRS) scores were measured. There was no significant difference between the applied TPN ingredients (energy, carbohydryate, protein, fat) (p>0,05). At the end of the examination period; mechanic ventilation support and length of hospital stay was not different between the groups(p>0,05). In the control group, a statistically signicant reduction was observed on prealbumin level among the biochemical parameters, while on the study group no meaningful change was observed(p>0,05).The first and last measurement of prealbumin values in the study and control groups were respectively 20,2±8,78mg/dL; 20,1±10,37 mg/dL and 16,7±7,76 mg/dL; 17,5±9,08mg/dL.With bioelectric impedance analysis method, there was not found a significant difference between the groups' body compositions. The first and last measurement of body muscle mass(kg) values in the control and study groups were respectively 28,5±7,51kg; 29,5±5,65 kg and 35,9±11,10kg; 35,1±11,54 kg.It was determined a reduction in the control group and an increase in study group but these results were not statistically significant.At the end of this study, it can be said that the glutamin addition is not effective on the clinical progress and/or body composition of the patient; but despite the intense inflamation condition on the study group, it might be efficacious as to prevent the reduction on prealbumin, one of the biochemical parameters. However more higher number of samples are needed, because these results may be affected by the low sample size.