Sağlıklı yetişkinlerde plazma K vitamini ve osteokalsin düzeylerinin insülin direnci üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation the effect of plasma vitamin K and osteocalcin levels on insulin resistance in healthy adults
- Tez No: 399218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKBULE GEZMEN KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sağlıklı yetişkinlerde plazma K vitamini, osteokalsin düzeyleri ve diyetle günlük K vitamini alımının insülin direnci üzerine olan etkisini incelemek amacıyla yapılan bu çalışma, yaşları 25-50 yıl arasında değişen 40 erkek (31,2±4,90 yıl), 40 kadın (32,2±6,15 yıl) olmak üzere toplam 80 sağlıklı birey üzerinde yürütülmüştür. Erkek ve kadın katılımcıların beden kütle indeksi değerleri sırasıyla; 25,2±2,66 kg/m2 ve 23,9±3,33 kg/m2 olup cinsiyetler arasında istatistiksel farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Katılımcıların tümünde plazma osteokalsin düzeyleri ve serum açlık insülin, LDL kolesterol, total kolesterol seviyeleriyle HOMA-IR değerleri arasında pozitif yönde zayıf ilişki olduğu gözlenmiştir (p0,05). Tüm bireylerde plazma hiç karboksillenmemiş veya az karboksillenmiş osteokalsin düzeylerinin hafif şişmanlarda normal beden kütle indeksine sahip bireylere; bel çevresine göre kronik hastalık riski taşıyanlardaysa taşımayanlara göre anlamlı olarak daha düşük olduğu belirlenmiştir (p0,05). Sonuç olarak sağlıklı obez olmayan katılımcılarda plazma OC ve K vitamini düzeyleriyle insülin direnci arasında pozitif ilişki olduğunu gösteren mevcut çalışmada elde edilen bu ilişkinin tam olarak anlaşılması amacıyla araştırmalar planlanması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on healthy 80 participants (40 male and 40 female) aged 25-50 years in order to investigate the effect of plasma vitamin K, osteocalcin levels and dietary vitamin K intake on insulin resistance in healthy adults. The body mass index values were determined as 25,2±2,66 kg/m2 and 23,9±3,33 kg/m2 for male and female participants respectively. Statistically significant difference was not found between sex groups for body mass index (p>0,05). In all participants, a poor positive correlation was observed between plasma osteocalcin levels and serum fasting glucose, LDL cholesterol, total cholesterol levels, HOMA-IR values (p0,05). In all individuals, plasma undercarboxylated osteocalcin levels were lower in overweight participants than normal body mass index participants, and also in chronic disease risk group than those have not risk based on waist circumference (p0,05). In conclusion, current study showed a positive correlation between plasma osteocalcin, vitamin K levels and insulin resistance in non obese healthy participants. Planning further investigations will be beneficial in order to understand this relationship completely.