L-karnitin verilen sıçan karaciğer dokularında antioksidan enzim aktivitelerinin ve oksidan parametrelerin araştırılması
Investigation of antioxidant enzyme activities and oxidant parameters treated with L-carnitine in rat liver tissues
  1. Tez No: 399222
  2. Yazar: MUSTAFA BİLGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAVUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Transplantasyonda amaç nakil olacak organlardaki iskemik hasarı en aza indirmektir. Bunun için transplantasyon çözeltileri farklı antioksidan maddeler içermektedir. Wistar Albino cinsi sıçanlar HTK- 4 saat, HTK + ALKAR - 4 saat, HTK - 24 saat ve HTK + ALKAR - 24 saat olarak 4 gruba ayrıldı. Karaciğer dokusunda SOD, CAT, GST aktiviteleri ve MDA düzeyleri ölçüldü. ALKAR 4 saatlik grupta HTK grubuna göre SOD, CAT ve GST aktivitelerinde anlamlı yükselme sağladığı (p0.05). MDA, hem 4 saat hem de 24 saat uygulamada HTK ile ALKAR grubu arasında anlamlı bir değişiklik görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of transplantation is minimizing ischemic injury in organs to be transplanted. For this purpose, transplantation solutions include different antioxidants. Wistar Albino rats were diveded into 4 groups ( HTK- 4 hours, HTK + ALCAR - 4 hours, HTK - 24 hours and HTK + ALCAR - 24 hours ). In liver tissue SOD, CAT, GST activities and MDA levels were analysed. ALCAR in 4 hours was observed a significant increase on SOD, CAT and GST activities compared to the lean HTK group (p0.05). MDA, as well as 24 hours to 4 hours application, was observed no significant difference between HTK and ALCAR groups.