Okul çağı çocuklarda alkali diyet ve beslenme alışkanlıklarının, ağız sağlığı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Determination of relationship between alkaline diet and dietary habits with oral health in school aged children
- Tez No: 399223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Okul çağı çocuklarda alkali diyet ve beslenme alışkanlıklarının, ağız sağlığı ile ilişkisinin değerlendirilmesi amacıyla yürütülen bu çalışmaya Ankara ili Çankaya merkez ilçesine bağlı basit rasgele örnekleme yöntemiyle seçilmiş iki farklı ortaokulda öğrenim gören 12 yaş, 96 kız (%51,1) ve 92 erkek (%48,9) olmak üzere 188 çocuk katılmıştır. Yaşa göre BKİ sınıflamasında çocukların %45,7'si şişman, %44,7'si normal, %9,6'sı zayıftır ve erkeklerde şişmanlık prevalansı daha yüksektir (p0,05). Çocukların antropometrik ölçümleriyle daimi dişler ağız sağlığı göstergeleri arasında arasında herhangi bir ilişki bulunmaz iken vücut ağırlığı (r:0,307; p0,05). Çocukların %66,1'i düşük tükürük tamponlama kapasitesine sahip olup cinsiyetler arası anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Diş çürüğü olan ve olmayan çocuklarda ortalama spot ve tamponlama tükürük pH'ı arasında anlamlı bir farkın olmadığı belirlenmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determination of relationship between alkaline diet and dietary habits with oral health in school aged children. The sample was selected from two different middle schools which are selected by random sampling method at the central district of Çankaya in Ankara. 12 years and 96 girls (51,1%) and 92 boys (48,9%) totally 188 children participated at this study. Accordingly BMI classification for age the children were divided into three groups as low weight (9,6%), normal weight (44,7%) and overweight/obese (45,7%) and obese prevalence is higher in boys (p0,05). Although there was no relationship between antropometric measures with oral helath indicators of permanent teeth but there was a negative relationship was determined between body weight, (r:0,307; p0,05). The prevalance of children with low saliva buffery capacity is 66,1% and there was no significant difference between genders (p>0,05). And also there was no significant difference at mean spot and buffering saliva pH between children who have dental caries or not.