Yutma sorunu olan hastalarda ses analizlerinin değerlendirilmesi
Patlents swallowlng dlsorders of evaluatlon wlth acoustic volce analysls
- Tez No: 399225
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yutma bozuklukları disfaji, odinofaji, globus faringeus veya kronik öksürük gibi çeşitli semptomlarla ortaya çıkabilen dudaklardan mideye kadar olan bölgede oldukça çok sayıda sebebe bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Yutma bozuklukları özellikle nöroloji kliniklerinde yatan hastalar olmak üzere, komorbid sorunları olan olgularda tekrarlayıcı veya tedaviye dirençli pnömonilere neden olarak hastanelerde hem tedavi maliyetlerinde artışa hem de mortaliteye neden olabilmektedir. Tanısı konulduğunda tedavisi etiyolojik sebeplere göre oldukça değişkenlik göstermekle birlikte, aspirasyonla ilişkili yaşamı tehdit edici sorunlar oral beslenmenin kesilmesi gibi başlangıç uygulamalarıyla sağlanabilmektedir. Dolayısıyla yutma bozukluklarında erken tanı son derece önemlidir. Yutma bozuklukları; yatakbaşı/klinik yutma değerlendirmeleri (anamnez, fizik muayene, satürasyon takibi…), FEES (Fiberoptic Endoscopic Evaluation of Swallowing), VFSS (Videoflouroscopic Swallowing Study), endoskopi, USG (Ultra Sono Grafi), EMG (Elektronöromiyografi), manometre ve servikal oskültasyon kullanılarak değerlendirilmektedir. Yatakbaşı değerlendirme sırasında farengeal yutma bozukluklarını değerlendirmek bazen zor olabilmekte ve özellikle gizli aspirasyonu olan olgular kolaylıkla gözden kaçabilmektedir. Ancak uygulama kolaylığı, maliyetin düşük olması ve objektif yöntemlerin dezavantajları nedeniyle yatakbaşı değerlendirme yöntemleri klinik uygulamada oldukça yararlıdır. Yutma sonrası seste algılanan ıslaklık göreceli olarak günlük klinik uygulamalarda aspirasyon/penetrasyon olduğunun bir göstergesi olarak değerlendirilmektedir. Eğer yutma sonrası hastada ıslak ses ortaya çıkıyorsa, bu gizli aspirasyonun bir belirtisi olabilir hipotezinden yola çıkarak, bu çalışmada yutma bozukluğu olan olguları FEES ile değerlendirerek varolan bulgular ile sesi objektif olarak karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmada FEES testi öncesi ve sonrası kayıt edilmiş olan ses örneklerinin, akustik ses analizi ile elde edilen parametreleri değerlendirilmiş olan 30 hasta üzerinde planlanmıştır. Çalışmada ses parametreleri (F0, Shimmer, NHR, VTI, RAP) ile aspirasyon/penetrasyon skalası arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The swallowing disorders, which occur with various symptoms like dysphagia, odinophagia, globus pharyngeus or chronic cough, could result from considerably a large number of factors in the areas extenting from lips to stomach. The swallowing disorders lead to increase in both treatment costs and mortality, by causing both recurrent or treatment-resistant pneumonia in cases with comorbid disorders, especially in inpatients in neurology clinics. Although its treatment vary according to the etiological reasons after the diagnosis is first conducted, the life threating problems about aspiration could be prevented by the application of the initial procedures like stopping oral feeding. Therefore, early diagnosis of the swallowing disorders is profoundly important. The swallowing disorders are evaluated by using bedside/clinical swallowing assesments (medical history, physical examination, saturation follow-up …), FEES (Fiberoptic Endoscopic Evaluation of Swallowing), VFSS (Videoflouroscopic Swallowing Study), endoscopy, USG (Ultra Sono Graphy), EMG (electroneuromyography), manometer and cervical auscultation. The evaulation of pharyngeal swallowing disorders could be difficut during the bedside assesment, and it could not be noticed especially in patients with the latent aspiration. However, the bedside assessments are useful in clinical practice because of its ease of application, its low cost and the disadvantages of the objective methods. The wetness in the voice after swallowing is relatively evaluated a sign of aspiration/penetration in daily clinical practice. In this study, we aimed to compare objectively the existing results and the voice of patients with swallowing disorders by evaluating with FEES, on the basis of the hypothesis that if there is a wet voice after swallowing, it could be a sign of the latent aspiration. The study was conducted on 30 patients, of whom the parameters of the voice samples, which were recorded before and after FEES test, obtained by the acoustic voice analysis. In this study, no significant relationship was found between the voice parameters (F0, Shimmer, NHR, VTI, RAP) and the aspiration/penetration scale.