Evrensel bir sorun:Sporda şiddet
Universal an issue: Violence in sports
- Tez No: 399224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı; sporda yaşanan şiddet olaylarının nasıl meydana geldiği ve Ankara Emniyet Müdürlüğüne yansıyan vakaları taraftar boyutuyla araştırmaktır. Araştırmada yasaların (5149-6222-6259) yaptırımları incelenerek aralarında ne gibi farklar olduğu da ortaya konulmuştur. Araştırmanın evrenini 2004-2012 yılları arasında Ankara Emniyet Müdürlüğüne yansıyan sporda şiddet olayları ve taraftarların demografik özellikleri oluşturmaktadır. Verilerin analizi için yüzde ve frekans analizi uygulanmıştır. Çalışma kapsamına alınan sporda şiddete dair güvenlik birimlerine yansıyan olay sayısının önceki yıllara göre azalmasıyla birlikte, her yaş ve eğitim durumundaki insanların sporda şiddete yöneldiği, lise mezunu ve çoğunlukla öğrenci olan erkek bireylerin bu vakalara daha fazla karıştığı görülmektedir. Kadınların da şiddete yöneldiği ancak erkeklere oranla çok daha az karıştığı belirlenmiştir. Araştırma sonucuna göre; taraftarların sporda şiddeti en fazla futbol müsabakalarında gerçekleştirdiği ve yasalar doğrultusunda yıllara göre yaşanan bu şiddete farklı şekillerde başvurdukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study How to occur of the violence in sport and to investigate the cases reflected the crowd size at the Ankara Police Department. In the study of law (5149-6222-6259) has revealed that there are differences between them as to what sanctions are examined. The population of the study is 2004-2012 years between Ankara and demographic characteristics of violence reflected sports fans in the Police Department. Percent and frequency analysis was applied to analyze the data. The sports included in the study with lower compared to previous years the number of events reflected in the safety of violence, all ages, and it turned to violence in the sport of the people in the case of education, high school graduates and mostly male students with individual shows involving more to this case. Violence towards women as compared to men, but it was determined that a lot less complicated. According to the research results; of violence carried out in most sports fans and football matches taking place over the years it is determined that the applicant in accordance with the laws of violence in different ways.