Ankara'da farklı programa sahip liselerde öğrenim gören öğrencilerin beslenme alışkanlıklarının karşılaştırılması
Comparison of nutrition habits of the students who have high school students in different programs in Ankara
  1. Tez No: 399226
  2. Yazar: SALİHA ATAY APAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, farklı programa sahip liselerde eğitim gören öğrencilerin beslenme alışkanlıkları karşılaştırılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara'da bulunan dört farklı lisenin 9., 10., 11. ve 12. sınıflarında öğrenim gören 2090 öğrenci, örneklemini ise 420 öğrenci oluşturmuştur. Öğrencilerin % 21,4'ü genel lisede, % 30,3'ü özel lisede, % 23,3'ü Anadolu lisesinde ve % 25'i sağlık meslek lisesinde öğrenim görmektedir. Ayrıca öğrencilerin % 26,2'si dokuzuncu sınıf, % 28,6'sı onuncu sınıf, % 27,6'sı on birinci sınıf ve % 17,5'i on ikinci sınıfta öğrenim görmektedir. Veriler anket yöntemi ile elde edilmiş ve ki-kare testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda adölesanların % 62'sinin kız, % 38'inin erkek öğrenci olduğu belirlenmiştir. Ayrıca kız öğrencilerin erkeklere göre daha sağlıksız beslenme alışkanlığına sahip oldukları görülmüştür. Benzer şekilde son sınıf öğrencileri de ara sınıf öğrencilerine göre dengesiz beslenmektedir. Son olarak sağlık meslek lisesi öğrencileri, şaşırtıcı bir biçimde, diğer okul türlerindeki öğrencilere göre daha sağlıksız beslenme davranışı göstermiştir. Araştırmanın sonucu, okullarda beslen derslerine ağırlık verilmesini ve adölesanların sağlıklı beslenme alışkanlıkları konusunda etkin bir şekilde yönlendirilmelerini gerekli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the nutritional habits of the students who study in high schools with different programs in Ankara were compared. The population of the research comprised 2090 students enrolled in the 9th, 10th, 11th and 12th grades of the four different high schools in Ankara. Of these students 420 made up the sample for the study. Of students 21,4% general high school, 30,3% private high school, 23,3% Anatolian high school, and 25% health vocational high school and also students to 26,2% ninth grade, 28,6% tenth grade, 27,6% eleventh grade and 17,5% twelfth grade are enrolled. The data were obtained by survey method, and were analyzed with Chi-square method. As a result of research established that of adolescents studied, 62% were girls and 38% were male students. In addition, it has been seen that they have more female students than males unhealthy eating habits. Similarly, according to Dec-graders senior class students have unbalanced and unhealthy eating habits. Finally, health vocational high school students has shown surprisingly unhealthy eating behavior than students in other school types. The result of study requires that weight should be given to nutrition lessons in the schools. In addition, adolescents should be directed in an effective manner about healthy eating habits.