Gebelik komplikasyonlarında serum çinko, bakır ve serüloplazmin'in önemi
The importance of serum zinc, copper and ceruloplasmin in pregnancy complications
  1. Tez No: 399253
  2. Yazar: HABİBE DURMUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmamızda gebelik komplikasyonlarından preeklampsi ve missed abortus hastalarında çinko bakır ve serüloplazmin aktivitesini inceledik. Çalışmada preeklampsili hastalar, aynı haftalardaki sağlıklı gebeler ile; missed abortus hastaları da aynı haftalardaki sağlıklı kontrol gebelerle karşılaştırılmıştır. Preeklampside çinko düzeyinde kontrollere göre anlamlı bir fark gözlenmezken serum bakır düzeyi ve seruloplazmin oksidaz aktivitesinde artış olduğu tespit edilmiştir. Missed abortus tanılı hastalarda ise sağlıklı kontrol gebelere göre serum çinko düzeylerinde anlamlı fark gözlenmemişken serum bakır düzeyi ve seruloplazmin oksidaz aktivitesinde azalmanın olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar bize gerek preeklampsi gerekse missed abortus için bakır ve seruloplazmin oksidaz parametrelerinin önemli olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this paper we analyzed preeclampsia in pregnancy complications and zinc copper and ceruloplasmin activity in missed abortus patients. In the study preeclampsia patients are compared with the healthy control pregnant women in the same week; and missed abortus patients are compared with the healthy control pregnant women in the same week. While no significant differences are observed on the zinc level in preeclampsia, it is determined that there is increase in serum copper level and ceruloplasmin oxidase. While no significant differences are observed on the serum copper level in the patients diagnosed with missed abortus according to the healthy pregnant women, it is determined that there is decrease in serum copper level and ceruloplasmin oxidase activity. These results are showing us that copper and ceruloplasmin oxidase parameters might be important both for preeclampsia and missed abortus.