İlk trimester gebelik kayıpları ile maternal serum D vitamini arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between the first trimester pregnancy losses and maternal serum vitamin D
- Tez No: 627678
- Danışmanlar: DR. ORHAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: D vitamini, esasen ultraviole ışınlarıyla ciltte endojen sentezlenen, az miktarda da diyetle alınabilen, steroid yapıda bir prohormondur. D vitamininin bilinen en önemli etkisi mineral ve kemik metabolizması üzerine olsa da son zamanlarda yapılan çalışmalar, immünmodülasyon, proliferasyon ve antiinflamatuar özelliklerini ortaya koymuştur. Ayrıca D vitamini reseptörü, VDR, sadece kemikte değil, paratiroid, beyin, immün sistem, akciğer, deri, pakreas, plasenta, prostat, meme, kolon ve reproduktif organlarda saptanmıştır. Üreme organlarındaki ve plasentadaki reseptörün keşfi sonrası, kadın infertilitesi ve gebeliğin komplikasyonlarıyla D vitamini arasındaki ilişkiyi saptamak üzere birçok çalışma başlatılmıştır. Nitekim de yapılan çalışmalarda gebelik komplikasyonlarından olan preeklempsi ve gestasyonel diyabet ile D vitamini ilişkisini net bir şekilde ortaya konmuştur. Bu çalışmada, erken gebelik kayıplarında serum D vitamini düzeylerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif vaka-kontrol çalışması olup, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne Nisan 2019 - Ocak 2020 tarihleri arasında başvuran erken gebelik kaybı ve kontrol grubunda sağlıklı erken gebelik tanısı konulan, 20-30 yaş arasında olan ve BMI 25'in altı veya 30'un üstünde olamayan kadınlar dahil edilmiştir. Ayrıca yardımcı üreme teknikleriyle gebelik elde edilen olgular, tekrarlayan gebelik kaybı olanlar, kronik hastalığı ve ilaç kullanımı ve gebeliğin başından beri kanama tarifleyen (Abortus imminens) olgular çalışmaya dahil edilmemiştir. İlk prenatal vizitte alınmış 25(OH)D vitamini seviyeleri hastane veri sistemi üzerinden retrospektif olarak bakılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Vitamin D is a prohormone that is synthesized mostly endogeneous on skin by ultraviolet rays and small portion is come from diet.Altough the most important effect of Vitamin D is on mineral and bone metabolism,last investigations show that Vitamin D has an effective role on immunmodulation,proliferation and antiiflamation.And also VDR, vitamin D receptor, is shown not only on bone but also parathyroid,brain,immun system,lungs,skin,pancreas,placenta,prostate,breast,colon and reproductive organs. After the investigtion of Vitamin D receptor on reproductive organs, relations between infertility and complications of pregnancy and Vitamin D is investigated by researchers. By the way, preeclampsia and gestational diabetes are found related with Vitamin D deficiency. The aim of this study was to investigate serum Vitamin D levels in early pregnancy loss. Materials and methods: This is a retrospective case-control research which the patients from SBU Okmeydanı Training and Research Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic between April-2019 and January-2020 were included in this study. Patients are diveded into either diagnosed as early pregnancy loss or control group. Patients were between 20-30 years old , their BMI was not below 25 and not above 30.Also pregnancies which are obtained from assisted reproductive techniques, reccurent pregnancy loss, chronic disease, drug use and which had bleeding from the beginning of pregnancy are not included. Vitamin D levels which are obtained from the first prenatal visit , are evaluated by examination of Hospital Information Management System. Results: 102 patients who were attended this study evaluated.