Kayaklı koşucularda altı haftalık tekerlekli kayakla yapılan interval tırmanış (UPHILL) antrenmanlarının bazı seçilmiş fizyolojik özellikler üzerine etkilerinin incelenmesi
The effects of 6 weeks roller ski interval uphill training on selected physiological characteristics in cross-country skiers
  1. Tez No: 399273
  2. Yazar: BAHAR ATEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı; kayaklı koşu sporcularının ikinci hazırlık döneminde, tekerlekli kayakla yapılan interval tırmanış antrenmanlarının, aerobik kapasite, anaerobik güç ve bacak kuvveti özelliklerini geliştirmek için etkili bir antrenman metodu olup olmadığını araştırmaktır. Araştırmaya Ankara Büyükşehir Belediyesi Kayaklı Koşu Takımı'nda yer alan, ulusal ve uluslararası düzeyde yarışan, gönüllü 10 erkek (yaş, 19,45±2.3 yıl) ve 8 kadın (yaş, 17,05±0.4 yıl) sporcu katılmıştır. Sporcular, kayaklı koşuya yönelik teknik hazırlıkları içeren ortak antrenman programına ek olarak, haftada 3 gün, tekerlekli kayakla interval tırmanış antrenmanı uygulamışlardır. Antrenman programı öncesinde ve sonrasında sporcuların aerobik kapasiteleri Cosmed Quark CPET sistem (Cosmed Quark CPET; Rome, Italy) breath-by-breath yöntemi kullanılarak treadmilde, anaerobik güç değerleri Wingate Anaerobik Güç Testiyle, sağ bacak ve sol bacak kuvvet parametreleri, 60°/sn'lik hızda,“ISOMED 2000”(D&R Fersh Gmbh, GERMANY) izokinetik sistemde tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların 500 m. tekerlekli kayak parkur dereceleri asfalt zemin üzerinde Fotocell ile ölçülmüştür. Verilerin analizinde IBM SPSS (Ver. 20) analiz programı kullanılmıştır. Ön test ve son testten elde edilen değerler, Wilcoxon Two-Related-Samples testi ile istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bütün istatistiksel yöntemler için yanılma düzeyi (α) 0,05 olarak kabul edilmiştir. Ayrıca verilerin aritmetik ortalaması, standart sapma ve yüzdelik gelişim değerleri hesaplanmıştır. 6 haftalık araştırma sonucunda grubunun maksimum, ortalama ve minumum anaerobik güç, maksimal oksijen tüketim kapasitesi, 500 m. tekerlekli kayak parkur derecelerinde ve 60°/sn açısal hızda yapılan testlerde, sağ ve sol bacak ekstansiyon ve fleksiyon zirve torku değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı artışlar tespit edilmiştir. Sonuç olarak yapılan araştırmada, kayaklı koşu sporcularına uygulanan altı haftalık tekerlekli kayakla interval tırmanış antrenmanının aerobik kapasite, anaerobik güç ve kuvvet yeteneğinin geliştirilmesinde etkili bir yöntem olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study were investigated whether the roller ski interval uphill training effective for gaining on aerobic capacity, anaerobic power and strength characteristics of cross-country skiers in second preparation season. 10 male (age, 19,45±2,3 years) and 8 female (age, 17,05±0,4 years) , national and international level, cross-country skiers participated voluntarily in the study. In addition to normal technical training the groups underwent extra interval uphill training with roller ski (5-10 minutes bouts, total duration of 40-45 minutes) for three times a week. The interval sessions were performed with the athletes' maximal sustainable intensity. Before and after the intervention period, maximal oxygen uptake (VO2max) were measured during treadmill running. The isokinetic knee extension and flexion peak torques was determined with a 60° s-1 using“ISOMED 2000”(D&R Fersh Gmbh, GERMANY). Wingate 30-second cycle ergometer measurements were taken pre and post intervention training. The skiers were also tested for 500 m. time-trial performance on roller skiis outdoors in the V1 skating technique. Values, obtained from pre-test and post-test, were compared statistically by using IBM SPSS (Ver. 20) with the help of Wilcoxon Two-Related-Samples Test. Alpha level was set as 0,05 for statistical significance. At the end of this study the results showed that, there was significant difference between pre and post-test results within the training group for anaerobic power, VO2max, 500 m. roller ski tests, all strength parameters. As hypothesized, a roller ski interval uphill training improved performance of cross-country skiers in second preparation season.