Lifelong learning policy making process in Turkey: The Lifelong Learning Coordination Law
Türkiye'de hayat boyu öğrenme politikalarının geliştirilmesi: Hayat Boyu Öğrenme Koordinasyon Kanunu
  1. Tez No: 399317
  2. Yazar: ONUR SEÇKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÜNLÜHİSARCIKLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
Bu araştırmanın amacı, küresel etkiler altında Türkiye'de hayat boyu öğrenme (HBÖ) politikalarının geliştirilmesi süreçlerini, Hayat Boyu Öğrenme Koordinasyon Kanunu (HBÖKK) örneği üzerinden araştırmaktır. Araştırmanın bulguları HBÖKK sürecine dahil olan politika yapıcıları ile yapılan elit görüşmelerin Nitel Veri Analizi yazılımı MAXQDA yardımıyla içerik analizi sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Araştırma bulguları, Türkiye'de HBÖ kavramının ve HBÖKK'nın gündeme gelmesinin küresel değişimlerle ve Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne giriş süreciyle ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. HBÖ etkinliklerinin koordinasyonun sağlanması ve HBÖ'ye katılım oranlarının artırılması, HBÖKK'nın Türkiye'nin politika gündemine getiren diğer önemli sebepler olduğu görülmektedir. HBÖKK geliştirme sürecinde, paydaş kurumlar esas olarak, HBÖ alanında ve bu alanda da özellikle mesleki eğitim alanında faaliyet yürütme kriteri üzerinden seçilmiştir. Süreçte paydaş kurumların HBÖ'yü bir kavram olarak özellikle mesleki eğitim bağlamında ele aldıkları görülmektedir. Kanun oluşturma sürecinde özellikle HBÖ'nün finansmanı ve kanunla kurumların yetkilerinde yapılması planlanan değişiklikler başlıklarında paydaş kurumların arasında çeşitli çatışmaların olduğu ortaya çıkmıştır. Sürecin katılımcılık boyutuna yönelik çeşitli sorunlar olduğu görülmektedir. Ayrıca, kanunun geliştirilmesi sürecinde yaşanan yönetim değişikliklerinin süreci olumsuz yönde etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore lifelong learning (LLL) policy making process in Turkey under the global effect in the case of the Lifelong Learning Coordination Law (HBÖKK). Findings emerged as a result of a content analysis of in-depth elite interviews with major policy makers in the HBÖKK making process with the assistance of Qualitative and Mixed Methods Data Analyses Software, MAXQDA. The findings indicate that bringing the LLL concept and the HBÖKK into the policy agenda in Turkey is mostly related to global changes and the accession process of Turkey to the European Union. Maintaining the coordination of LLL activities, increasing participation rate in LLL were the other reasons for bringing the HBÖKK into the policy agenda of Turkey. The findings showed that having operations and activities in the field of LLL, particularly on vocational education and training, was the main criteria for the selection of stakeholders in the HBÖKK making process. The stakeholders mostly take the LLL issue into hand in terms of vocational education and training. There were conflicts in the process among the stakeholders especially related to the issue of financing of LLL and changing authorities that will emerge as a result of the HBÖKK. There were some problems related to the participative dimension of the policy making process. Besides, the process was affected negatively due to administrative changes.