Erken çocukluk döneminde spiritüel eğitim: Waldorf yaklaşımı örneği
Spiritual education in early childhood: Waldorf approach
  1. Tez No: 808111
  2. Yazar: KÜBRA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBİÇE TOSUN SÜVÜT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Religion, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 366
Özet
Erken çocukluk dönemi bireyin kişisel, sosyal, duygusal ve spiritüel gelişimi için temel bir aşamadır. Bu dönemde verilecek spiritüel eğitim çocukların duygusal zeka, empati, değerler, anlamlı ilişkiler kurma, doğaya ve evrene saygı gibi konularda farkındalık geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. Rudolf Steiner tarafından geliştirilen Waldorf eğitimi de çocuğun fiziksel, duygusal ve spiritüel gelişimini destekleyen bütüncül bir yaklaşımı vurgulamaktadır. Waldorf yaklaşımını spiritüel eğitim açısından değerlendirmeyi amaçlayan bu araştırmanın odak noktası çocuğun ömür boyu sürecek öğrenme ve gelişme temelinin atıldığı erken çocukluk dönemidir. Çalışmada nitel araştırma metolodolojisi kullanılmakta olup veri toplama yöntemlerinden doküman analizi, görüşme ve gözlemden yararlanılmıştır. Çalışma kapsamında Waldorf erken çocukluk eğitmen eğitimini tamamlamış dokuz öğretmen ile görüşme yapılmıştır. Araştırmacı tarafından seçilen bir Waldorf yuvasında toplamda 50 saatlik bir gözlem gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler tematik olarak analiz edilerek Waldorf yaklaşımı içerisinde yer alan spiritüel boyutlar keşfedilmiştir. Araştırma bulguları Waldorf erken çocukluk eğitiminin çocukların spiritüel gelişimini destekleyen bir yetiştirme ortamı sağladığını göstermektedir. Eğitim sürecine masal anlatımı, ritüeller ve günlük rutinlerin dahil edilmesi dünyaya hayranlık, saygı ve varoluşla bağlantı duygusunun gelişimine katkıda bulunmaktadır. Çalışma aynı zamanda Waldorf yaklaşımından yola çıkarak spiritüel eğitimin kapsayıcı olmasının ve farklı inançlara saygı gösterilmesinin önemini vurgulamaktadır. Araştırma sonuçları bütüncül, spiritüel veya din eğitimiyle ilgilenen eğitimciler, eğitim politikaları hazırlayan kuruluşlar ve araştırmacılar için yeni çalışmalarda değerlendirilebilecek öneriler sunmaktadır. Ayrıca erken çocukluk eğitimi içerisinde spiritüel unsurların entegrasyonun potansiyel faydaları hakkında içgörülere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Early childhood is a fundamental stage for an individual's personal, social, emotional, and spiritual development. Providing spiritual education during this period can assist children in developing awareness in areas such as emotional intelligence, empathy, values, establishing meaningful relationships, and respect for nature and the universe. Waldorf education, developed by Rudolf Steiner, emphasizes a holistic approach that supports the child's physical, emotional, and spiritual development. This research aims to evaluate the Waldorf approach from a perspective of spiritual education, with a focus on the early childhood period when the foundation for lifelong learning and development is laid. The study utilizes a qualitative research methodology, employing data collection methods such as document analysis, interviews, and observations. Interviews were conducted with nine early childhood educators who had completed Waldorf teacher training. A total of 50 hours of observation was conducted in a selected Waldorf kindergarten. The collected data was thematically analyzed to explore the spiritual dimensions within the Waldorf approach. The research findings demonstrate that Waldorf early childhood education provides a nurturing environment that supports children's spiritual development. The inclusion of storytelling, rituals, and daily routines in the educational process contributes to the development of a sense of wonder, respect, and connection with the world. The study also emphasizes the importance of inclusive spiritual education and respect for different beliefs and backgrounds, based on the Waldorf education approach. The results of the research offer recommendations that can be considered in future studies by educators, educational policy-making organizations, and researchers interested in holistic, spiritual, or religious education. The research also offers insights into the potential benefits of integrating spiritual elements within early childhood education.