The impact of charity effort and transparency on the price elasticity of charitable giving
Hayır kurumlarının gayret ve şeffaflığının bağışların fiyat elastikiyetine etkisi
- Tez No: 399341
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Ampirik çalışmalar bağışçıların bağış miktarlarını vergi/teşvik politikalarına göre fazla değiştirmediklerini göstermektedir. Bu çalışmada bağışçıların, hayır kurumunun hizmet sunma yolundaki masraflı olduğu varsayılan gayretlerini kesin bir şekilde gözlemleyemediği bir teorik çerçeve oluşturduk. Bu modelde bağışçıların katkıları ve hayır kurumunun gayretleri birleşerek hayır hizmetini oluşturmaktadır. Devlet, bağış yapmanın bedelini vergi kesintileri ve çeşitli teşviklerle belirleyebilmektedir. Bu modeli kullanarak, eğer bağış yapmanın bedeli yeterince yüksek ise, hayır kurumunun gayretinin net bir şekilde gözlemlenememesinin bağışların fiyat elastikiyetini düşürdüğünü gösterdik. Buna ek olarak, bağış yapmanın bedeli düşükken ve hayır kurumunun gayreti net bir şekilde gözlemlenemezken, hayır kurumunun gayretinin ve toplanan bağışların dengedeki miktarının gayretin net bir şekilde gözlemlendiği duruma göre daha az olduğunu tespit ettik. Aksine, bağış yapmanın bedeli yüksekken ilişki tersine dönmekte ve gayreti gözlemlemenin kusurlu olduğu durumdaki gayret ve toplam bağış miktarı gözlemin kusursuz olduğu duruma göre daha yüksek olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Empirical studies suggest that donors are not very responsive to changes in tax/subsidy policies. We construct a framework in which donors imperfectly observe charity's e ffort to provide charitable goods/services. E ffort is costly for charity. Donors' contributions and charity eff ort materialize as a charitable good. Government can manipulate“the price of giving”by o ffering tax deductions/subsidies. We show that when price of giving is high enough, charitable giving is more inelastic when charity eff ort can only be observed with noise. We also show that for lower prices of charitable giving, equilibrium levels of charity eff ort and aggregate contributions under imperfect information are lower than the corresponding perfect information levels. Conversely for higher prices, imperfect information levels are higher than the perfect information levels.