The impact of strategic management process on local non-governmental organizations performance; environmental uncertainty as a moderator variable.(apply study in local non-government organizations 'ngos' in sulaymaniyah governorate)
Stratejik yönetim sürecinin yerel sivil toplum kuruluşlarının performansına etkisi; Çevre belirsizliğinin moderatör rolü (Süleymaniye'de yerel sivil toplum kuruluşlarında araştırma)
- Tez No: 744580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR GÜMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu araştırmanın amacı, özellikle kuzey Irak Süleymaniye ilinde sivil toplum kuruluşlarnde stratejik yönetimsürecinin performansının etkilerini incelemektir. Sivil toplum kuruluşları veya sivil toplum örgüt, ilgili projeleri yerine getirerek Iraklı insanları destekleme, toplumu geliştirme, topluluk çeşitlerini iyileştirme yerel uluslararası düzeyde kültürü geliştirmede önemli rol oynarmaktedir Kuzey Irak'taki STK'lerin faaliyetleri yardım, yaşam becerilirin gelişimi, insan hakları, ekonomik destek ve yasal savunma planları ile ilgilidir. Bu çalışmada stratejik yönetim örgüt performansı ile sürecinin etkisini, ilişkisinin istenen hedeflerin gerçekleştirilmesi için kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yardım etmenin kapsamlı yöntemleri kastedilmektedir, etki stratejik planının belirlenmesi ile başlamaktadır, uygulama ve sektör ile departmanlar arasındaki entegrasyon üzerine odaklanmaktadır, gözlem ve denetimin çeşitli yönlerini değerlendirmektedir ve bölgedeki yerel sivil toplum kuruluşlarındaki faaliyet stratejileri ile sona ermektedir. Tez, bölgedeki yerel kuruluşlar tarafından kullanılan performans, plan, prosedür ve stratejik yönetim yaklaşımının etkisini inceleyerek işletme literatürüne önemli katkı sağlayacaktır. Stratejik performans uygulamasının holistik bir şekilde anlaşılabilmesi için çalışmanın nitel kısmı, yerel sivil toplum kuruluşlarındaki liderler, yöneticiler ve paydaşlarla doğrudan gerçekleştirilen görüşmelerden oluşmaktadır ve farklı kuruluşlardan (70) soruya verilen (355) cevap, istatistiksel analiz için çalışmanın nicel kısmını oluşturmaktadır. Ek olarak bu çalışma, stratejik yönetim sürecinde baskın yeni paradigmaların yaratılması, kuruluş içerisinde hedef ve amaçların geliştirilmesi, olumlu sonuçların ve uzun vadeli büyümenin sağlanmasındaki yeni yönelim ve zorluklara yönelik değişimi açıklayan, çözüm ve uygun tavsiyeler sunan beş bölümü içermektedir ve kamu ile sivil toplum sektörlerine yönelik gelecekteki çabaların teşvik edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada gerçekleştirilen incelemeler ile anlaşılmıştır ki STK'larda stratejik yönetimin benimsenmesinin, sistem odaklı bir yaklaşım dan istifade edilmesi, kaynakların düzgün bir şekilde dağılımı, hedef ve karar performansının arttırılması ve sürdürülebilir gelişim hedeflerinin geliştirilmesi yoluyla faaliyetlerin etkin ve verimli bir şekilde düzenlenmesi ve yönetilmesi için fırsat yaratacağı açıktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyze the influence of the strategic management process on the non-governmental organization sector's performance in the northern region in Iraq, especially in the Sulaymaniyah governorate. Non-profit organizations or Not-governmental organizations throughout implementing different projects play a significant role in supporting Iraqi people, developing society, improving the variety of communities, and enhancing the culture on the local and international scale, the major activities of NGOs in the area are related to social, environmental, political, charity, life skill development, human rights, economic support, and advocacy schemes. The strategic management process in this study is mainly referred to comprehensive methods of assisting non-profit organizations to achieve the desired goals, it started with identifying the impact strategic plan, having long term goals, focusing on the process of implementation, integration among the departments, and sectors, evaluate the various aspects of monitoring and controlling, and ending by the output strategies in the local Non-government organization in the region. Meanwhile, organization performance in this research is focused on the financial measurement, and non-financial elements such as program outcomes, and partnership strategy. Furthermore, this study emphasizes the environmental uncertainty as a moderating variable between the independent variable and dependent variable. This dissertation will make a significant contribution between the strategic management process and environmental uncertainty with an organizational performance by investigating the impact and relation between the goal, plan, procedures, and a strategic uncertainty with the NGOs financial performance, partnership strategy, and the program outcomes which applied in the local non-governmental organization in the Sulaymaniyah city. It was conducted through the methods of the quantitative part, receiving (355) responses out of (400) surveys, for (70) questioners from (93) different local non-governmental organizations for the statistical analysis, to get the holistic picture of the impact of the strategic process on the organization's performance. In addition, this paper includes environmental uncertainty as a moderator variable, it is four chapters with finding solutions and proper recommendation that illustrates the evolution toward new directions and challenges of creating new dominant paradigms in the strategic management process, developing the goals and objectives within an organization, providing positive outcomes, long-term growth, and intended to encourage future effort for governmental and non-governmental sectors. From the accomplished analysis in the study, it is clear that practicing the right concept of strategic management process in NGOs will create the opportunity for controlling and managing the activities effectively and efficiently by using a framework-based approach, proper resource allocation, enhancing the performance of objectives and decisions, minimizing the risks and improving the organizational sustainability.