A dynamic model of mixed duopolistic competition: Open source vs. proprietary innovation
Dinamik bir karma düopol modeli: Açık kaynağa karşı müseccel yatırım
  1. Tez No: 399342
  2. Yazar: SUAT AKBULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Açık kaynaklı yazılım son yıllarda, özellikle geçtiğimiz bir kaç on yılda, ilgi çekici bir üretim ve inovasyon modeli haline geldi. Özel yatırım modelinin aksine, açık kaynaklı yazılım geliştiricileri kendileri tarafından geliştirilen yazılımı ücretsiz olarak paylaşmaktalar. Bunun yanısıra açık kaynaklı yazılım geliştirmeleri bazı lisanslara bağlı olarak yapılmak durumunda ve bu lisanslardan biri ve en popüler olanı ise General Public License (GPL). Bu tezde Windows ve Linux örneğinde de olduğu gibi, müseccel firma ile açık kaynaklı firma arasındaki rekabet dinamiklerini çalışmaktayız. Bu türde iki firmanın arasındaki rekabeti, GPL lisansının özelliklerini, müseccel firmanın yatırım olanaklarını, açık kaynaklı yazılım geliştirmeye yatırım yapabilen kullanıcı-geliştiricileri ve merdiven tipi teknoloji kavramını da katarak modelliyoruz. Kar maksimizasyonu amacı güden firmanın ücret talep etmeyen açık kaynaklı yazılım firması ile rekabet ettiği ve kalite seviyelerinin zaman içersinde göreli pozisyonlarını etkilediği, iki periyotlu bir dinamik karma-düopol model kullanmaktayız. Bu bağlamda, şu soruları soruyoruz: Açık kaynaklı yazılım firmasının varlığı müseccel firmanın yatırım ve fiyatlama davranışını nasıl etkiler? Sosyal refah açık kaynaklı yazılım firmasının varlığıyla artar mı? Kullanıcılar/tüketiciler açık kaynaklı yazılım firmasının mevcudiyetinden nasıl etkilenirler? Ayrıca, modelimizin limitlerinden ve olası uzantılardan bahsediyoruz.
Özet (Çeviri)
Open source software development has been an interesting investment model of production and innovation in recent years, especially in the last few decades. Unlike the private investment model, open source innovators freely share the software that they have developed at their private expense. Also, open source development is usually subject to certain licenses, one of which being the General Public License (GPL), the most popular open source license. In this thesis, we study the competition dynamics between a proprietary firm and an open source firm, Windows and Linux, for instance. We model the competition between such two firms by incorporating the nature of the GPL, investment opportunities by the proprietary firm, user developers who can invest in the open source development, and a ladder type technology. We use a two period dynamic mixed duopoly model, in which a profit-maximizing proprietary firm competes with a rival, the open source firm, which prices the product at zero, with the quality levels determining their relative positions over time. We ask the following questions. How does the existence of open source firm affect the investment and the pricing behavior of the proprietary firm? Does the social welfare increase with the existence of the open source development? How are the users/consumers affected from the open source firm being available? We also discuss the limitations of our model and possible extensions.