Öğrenme engellerinin öğrenen örgüt algısına etkisi: Kamu kuruluşlarında bir araştırma
The effect of organi̇zati̇onal learni̇ng percepti̇on of learni̇ng di̇sabi̇li̇ti̇es: A study i̇n publi̇c i̇nsti̇tuti̇ons
  1. Tez No: 399368
  2. Yazar: DUYGU SEÇKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ZEHRA TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde örgütsel öğrenme özel şirketler için önemli olduğu kadar artık kamu kurum ve kuruluşları içinde önemli hale gelmiştir. İşletmeler ne kadar öğrenmeye ve değişime açık özellik taşıyan çalışanlara sahip ise ayakta kalmaları ve varlıklarını devam ettirmeleri daha da kolay olacaktır. Bu noktada, öğrenen örgüt, örgüt çalışanlarının yeni bilgi yaratmalarını, bu bilgiyi paylaşmalarını, bu bilgiyi örgütün bilgisi haline getirmelerini ve sorunların çözümünde kullanmalarını sağlayarak işletmenin örgüt boyutunda öğrenmesine destek oluşturmaktadır. Bu araştırmada, öncelikle öğrenme engelleri ve öğrenen örgüt kavramlarıyla ilgili literatür taraması yapılmıştır. Araştırmayla ilgili Ankara ilinde çeşitli kamu ve kuruluşlarında 310 çalışan üzerinde anket uygulanarak, kamuda çalışanların örgütsel öğrenme engelleri ile karşılaşmaları, öğrenen örgüt algılarını ne düzeyde etkilediği incelenmiştir. Araştırma örnekleminin demografik özelliklerini analiz etmek amacıyla frekans ve yüzde yöntemi kullanılmıştır. Değişkenlerin aralarındaki ilişkinin doğrusal olup olmadığına bakmak içi Pearson Korelasyon değerlerine bakılmıştır. İki örneklem gurubu arasında ortalamalar açısından fark olup olmadığını belirlemek amacıyla“t testi”ve ikiden çok örneklem arasında ortalamalar açısından fark olup olmadığını tespit etmek amacıyla“Anova Testi”uygulanmıştır. Bu doğrultuda, organizasyonların uyum, değişim ve gelişmeleri için gerekli olan öğrenen örgüt algılarının yanında, örgütlerin öğrenme engelleri ile baş ederek öğrenmeye yönelmeleri ve öğrenen örgüt seviyesine ulaşmaları çalışanlara, örgütlere ve bunun devamında ülke ekonomisine fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, as well as organizational learning is important for private companies has now become important in public institutions and organizations. Businesses learn how to open and change the properties for employees who have to survive and maintain their presence will be even easier. At this point, learning organization, it can bring new information to organizations working, to share this information, enabling them to use them to make more of this information in the organization and in solving problems constitute support for learning in the organization the size of the business. In this research, primarily made of the literature related to learning disabilities and learning organization concept. In Ankara related to the research and application of 310 questionnaires on various public organizations working in organizational meeting of employees with learning disabilities in the public sector, it was examined to affect the perception of what the learning organization level. The research sample method is used to analyze the demographic characteristics of frequency and percentage. Inside look at whether there is a linear relationship between the variables were analyzed with Pearson's correlation values. In order to determine whether the difference in averages between the two groups of samples“t test”and in more than two samples in order to determine whether there are differences in terms of averages“Anova”was applied. In this context, integration of organizations, alongside the organizations perception learning necessary for change and development, organizational learning disabilities cope with by learning to turn towards and learn to employees to reach organizational level, will benefit to the organization and attendance of this country's economy.