Film turizmi: Destinasyonların pazarlanmasında filmlerin rolü
Movie tourism: The role of movies in destination marketing
  1. Tez No: 399387
  2. Yazar: VILENA KULIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Film ve televizyon dizileri izleyen insan sayısındaki artış pazarlamacılara, yeni bir tutundurma aracı olarak film ve televizyon dizilerine ürün yerleştirmeyi kullanma olanağı sağlamıştır.Film ve televizyon dizilerin çekildiği manzaralar, stüdyolar, evler ve diğer mekânlar, filmin elde ettiği başarıya göre turistik açıdan çekim merkezleri olabilmektedirler. Turistlerin filmde gösterilen destinasyonu ziyaret etme isteği birçok faktörün etkisiyle şekillendirmektedir. Turistlerin filme yerleştirilen destinasyonu ziyaret etme isteğini etkileyen filmdeki oyuncu, film türü, film müziği, karakterler gibi faktörler arasında destinasyon imajı da yer almaktadır. Destinasyon imajı turistlerin tatil yeri seçiminde film yardımıyla destinasyonla ilgili algılamalarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Rapid growth in the number of movie and television series offers marketers to place products in movies and television series as an alternative promotion tool.Sites, studios, hotels, residences and other places where the movies and television series are shot can be a tourist attraction as a result of the movies? success. This study investigated the influence and impact of images and factors created by films on tourist motivation, decision making and the promotion of a destination. These factors are film actor, film type, film music, film characters and destination image. The destination image and the perceptions about destination help tourists to select rest area. Movies increases our knowledge about destinations placed in movies and provides interest to visit this destinations.