Ekonomik krizlerden çıkışta KOBİ'lerin rolü ve AB ve Türkiye'de KOBİ'lere sağlanan desteklerin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
An comparative analysis of on exit from the economic crisis the role of SMEs and supports to SMEs in the EU and Turkey
- Tez No: 399392
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET BELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) yoğun rekabetin yaşandığı ekonomik, teknolojik ve sosyolojik bir çevrede faaliyet göstermektedirler. Bu rekabetçi ortam birtakım belirsizlikleri de beraberinde getirmektedir. Nitekim 20.yy'ın sonlarından itibaren hem gelişmiş ülkelerdeki hem de gelişmekte olan ülkelerdeki KOBİ'ler ekonomik nitelikli krizlerle karşı karşıya kalmışlardır. Özellikle, 2008 yılında ABD'de ortaya çıkan ekonomik krizin sonuçları dünya ekonomileri açısından daha önce yaşanan krizlerden daha şiddetli olmuş ve krizden çıkmak için ülkeler birbiri ardına KOBİ'leri destekleyici paketler açıklamışlardır. KOBİ'ler istihdam yaratma, yeniliklere uyum sağlama, girişimciliği teşvik etme ve esnek yapıları nedeniyle KOBİ'ler başta AB ve Türkiye olmak üzere tüm dünya ekonomilerinde önemli bir yere sahiptirler. KOBİ'lerin AB ve Türkiye ekonomisindeki önemi göz önüne alındığında, küresel ekonomik krizin KOBİ'ler üzerindeki etkisini bilmek ve krizi aşmak için geliştirilen teşvik ve desteklerin araştırılması gerekli tedbirlerin alınması açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada AB ve Türkiye'de KOBİ'lere yönelik geliştirilen teşvik ve destekler incelenmiştir. Elde edilen verilerden yola çıkarak KOBİ'lerin AB ve Türkiye ekonomisinin ana taşını oluşturduğu görülmektedir. KOBİ'lerin ülkelerin rekabetini korumada, istihdam yaratmada, katma değer sağlamada ve bölgesel kalkınma sağlamada önemli roller üstlendiği saptanmıştır. Ancak Türkiye'deki KOBİ'lerin istihdam ve işletme sayısı açısından taşıdıkları öneme rağmen oluşturdukları katma değerin AB ülkeleriyle kıyaslandığında daha az olduğu görülmüştür. Bu nedenle KOBİ'lerin geliştirilmesi ve desteklenmesinin hala önemini koruduğu sonucuna ulaşılmıştır. 2007 yılında başlamış olup 2008 yılını da etkileyen küresel krizden çıkışta KOBİ'lerin etkileri ve destekleyici planları incelenerek AB ve ülkemizde KOBİ'lere yapılan desteklerin yetersiz olduğu görülmektedir. Bu nedenlerde dolayı ülkelerin kalkınmada ve gelişmede eksik oldukları noktalarda KOBİ'lerin güçlü yönlerinin ortaya çıkarılması gerekmektedir. Ayrıca gerekli olan tüm desteklerin verilmesi gerektiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Small and medium-sized enterprises (SMEs) operate in an economic, technological and sociological environment which has intense competition. This competitive environment also brings with it some uncertainty. Indeed, SMEs in both developed and developing countries were faced with economic crisis since the end of the 20th century. In particular, the results of the economic crisis emerged in the United States in 2008 has been more severe for world economies than the crisis before and countries one after another have announced packets supporting SMEs to exit from crisis. Due to the job creation, adapting to innovation, encouraging entrepreneurship and their flexible structures SMEs have an important place in the world economies particularly in the EU and Turkey. Given the importance of SMEs in the EU and Turkey's economy, knowing the impact of the global economic crisis on SMEs and the investigation of incentives and supports as developed to overcome the crisis is very important for taking the necessary measures. In this study the incentives and supports developed for SMEs's in EU and Turkey were investigated. İt seen from the data obtained that SMEs' are main stone of EU and Turkey's economy. İt is found that SMES has played important roles such as protects the competitiveness, creating employment, providing value added and providing regional development in the country. However, it is known in Turkey the importance number of employment and business, the value added by SMES is still less as compraed with in EU countries. All these researches has reached, supporting and developing of SMEs is still protect of its importance. When the studies have analyzed that it is observed that the lack of support to SMEs that which, by examining the effects of plans and supporting SMEs when at the exit from the global crisis that started in 2007 and affected in 2008 in the EU and in our country. For all these reasons, countries which are lack of development and improvement require the remoeval of the strengths of SMEs. Also it is understood that all the necessary support should be given.